System alarmowy domu – sposób na niezmącony urlop

Mechanizm alarmowy domu

To, co jeszcze do niedawna stanowiło technologię, do której dostęp mieli nieliczni; dziś staje się podstawowym elementem niemal każdego budynku. System alarmowy domu, bo o nim mowa, stanowi dziś praktycznie standard. Pytanie zatem: na co zwrócić uwagę wybierając zabezpieczenie domu, który zostaje pusty w momencie udania się na zasłużony wypoczynek?

Plany wakacyjne dawno zrobione. Wczasy opłacone. Lista tego, co spakować do walizki, puchnie od dopisywanych na niej ciągle rzeczy. W zasadzie można rzec, że wszystko mamy pod kontrolą. Ale czy na pewno?

System alarmowy dla domu

Przecież na jakieś dwa tygodnie zostawiamy nasz dom! Ok, poprosiliśmy rodzinę i sąsiadów, by rzucili okiem na to, czy wszystko z nim w porządku. Świetnie, ale to może nie wystarczyć. Może więc warto pomyśleć o tym, by zainstalować odpowiedni alarm domowy?

Temat jest naprawdę godny rozważenia. Przecież udając się wymarzone wczasy ostatnim, co powinno zajmować nam głowę, to kwestie dotyczące tego, czy ktoś nie pozbawia nas dorobku życia.

Wśród właścicieli posesji przyjęło się korzystanie z raczej niewielkich i w raczej tańszych modeli, mający zapewnić bezpieczeństwo. Ich podstawową funkcją jest odstraszenie, za pomocą silnie brzmiącego pogłosu zasadzających się na nieruchomość złodziei. 1

W czasie kiedy my, w trackie naszego wyjazdu wakacyjnego, będziemy się lenić na plaży, lub z wypiekami na twarzy słuchać opowieściowi naszego przewodnika nasz dom może jednak odpowiednio chroniony. Instalowane alarmy domowe różnią się dziś wieloma funkcjami. Aby jednak mogły wypełnić swą podstawową rolę, należy wiedzieć jak je podłączyć. Ważnym aspektem jest to, by nawet jeśli nie zabieramy się do tego samodzielnie, umieć ocenić poziom jego wykonania. Dlaczego to takie ważne? Otóż dlatego, że w każdym domu powinien być dostosowany do unikalnych, specyficznych cech konstrukcyjnych nieruchomości.

Elektronika systemu alarmowego domu

Elektronika systemu alarmowego domu; źródło: Flickr

Na co więc zwrócić uwagę?

Ale spokojnie. Trudniący się zakładaniem domowych alarmów specjaliści, bez trudu potrafią dopasować konkretne rozwiązania do potrzeb każdego klienta. Warto zatem dać im dosyć duży kredyt zaufania.

Uwzględniając wówczas szereg zmiennych, bez wątpienia potrafią zaplanować, skrojony na miarę, system alarmowy domu. Na czym wówczas opierana jest analiza? Bez wątpliwości na tym, jaki poziom jego luksusu. Nieruchomości, które wyglądają nad wyraz godnie, które zamieszkują osoby o wysokim statusie finansowym, z miejsca budzą zainteresowanie. Także rabusiów, co powinno mieć odzwierciedlenie w poziomie zabezpieczeń.

Dobry wybór

By móc w spokoju rozkoszować się udanymi wakacjami w rajskim zakątku świata, siedząc na leżaku i czerpiąc przyjemność z przygrzewającego słoneczka, trzeba jednak podjąć najpierw stosowne kroki. Najbardziej palącą kwestią jest ta, ażeby typ systemu alarmowego uwzględniał kształt, jaki ma budynek. Tutaj jasne jest, iż w przypadku występowania większej ilości ścian, a co za tym idzie kątów i załamań w bryle, konieczne jest zastosowanie większej liczby czujników. Te działają zazwyczaj w oparciu o podczerwień i w przypadku przecięcia rzucanej wiązki uruchamia alarm. Najczęściej używanymi czujnikami są tzw. pasywne detektory na podczerwień. Osią jego działania jest możliwość wykrywania ciepła, emitowanego przez ludzkie ciało. Ta kategoria alarmów domowych wychwytuje nagłe skoki temperatury i tym samym jest w stanie wychwycić poruszającego się po monitorowanym terenie człowieka. Taki sprzęt przyjmuje różną postać, zarówno detektorów ustawionych na wyłapanie zmian w jednym konkretnym punkcie, jak i czujników mogących zbierać dane w oparciu o skalę 360°. 1

Pośród kategorii, z jakimi możemy się spotkać, jeśli chodzi o domowy system alarmowy, kusząco prezentują się te, pracujące ma zasadzie wyłapywania dźwięków o bardzo niskiej częstotliwości. W fachowej nomenklaturze określa się je nie inaczej jak infradźwiękami. Mimo że nasz zmysł słuchu nie potrafi ich zarejestrować, bez przeszkód dokonują tego specjalne detektory, w które wyposażone są urządzania. W momencie pojawienia się takowych dźwięków przez miniaturowy mikrofon biegnie on do przetwornika zamieniającego sygnał analogowy na cyfrowy. Dalej wpada do części pozwalającej zbadać dany impuls. Szybka rekcja pozwala zatem przeciwdziałać zajęciu domu przez włamywaczy.

 

Montaż instalacji alarmowej domu

Montaż instalacji alarmowej domu; źródło: Flickr

Z czego składa się alarm domowy?

Mimo tego, że produkty tego typu, przybrały dziś rozmaite postacie, każdy z nich składa się z czujników. Ponadto rozgryzając temat, bez przeszkód dostrzec można, iż każdy system alarmowy działa w oparciu o centralę, zwaną też jednostką sterującą, a potocznie panelem. Urządzenie to zbiera i przetwarza wszystkie sygnały, dostarczane z czujników. W momencie wykrycia nietypowego zajścia, ruchu lub odgłosu urządzenie to odpowiedzialne jest za uruchomienie zabezpieczenia. Mało tego, dzięki temu, że rejestruje wydarzenia, łatwo można dowiedzieć się konkretnie który czujnik wychwycił anomalię i jakiej porze.

Skądinąd, zazwyczaj przyjmuje formę urządzenia z wyświetlaczem i klawiaturą numeryczną. Za ich pośrednictwem informuje o statusie alarmu oraz umożliwia wbicie odpowiedniego kodu włączającego i wyłączającego zabezpieczenia. Wszem wobec wiadomo, że coraz większą popularnością cieszą się najnowocześniejsze z modeli, oparte na sterowaniu głosem, i bezprzewodowych pilotach. 1

Za powiadomienie właściciela o próbie włamania, a w niektórych przypadkach także i służb ochrony odpowiada inna część systemu. W momencie, w którym odbiera ona sygnał o tym, iż zaszło coś nieprzewidzianego za pomocą emitowanych dźwięków i świateł daje temu widoczny wyraz. Części te zazwyczaj umieszczone są na dużej wysokości i obudowane są odpowiednimi skrzynkami. 2

Czujka alarmowa alarmu domowego

Czujka alarmowa; źródło: Wikipedia

Czerpiąc z zasobów wiedzy, jaką udostępniają elektronicy pracujący nad produkcją takich urządzeń, dowiedzieć się można, że czujniki umieszcza się w pomieszczeniach w taki sposób, by mogły objąć swym działaniem pokaźną część przestrzeni. Z uwagi na to, montuje się je zazwyczaj w narożnikach ścian i sufitów. Prócz tego typu urządzeń dostępne są także czujki, których zadaniem jest wychwycenie dźwięku rozbijanego szkła. Podsumowując ten aspekt, rozmieszcza się je na obwodzie danego pomieszczenia, lub większego pola działania. 3

Specjalnie zaprogramowane urządzenia, składające się na alarm domowy potrafią bez trudu rozpoznać odgłos pękającej szyby. Producenci przygotowali także modele, które dają znak o wydarzeniu wychwycony w momencie wystąpienia charakterystycznych wibracji, towarzyszących próbie wyważenia drzwi lub otwarciu okna.

Alarm domowy

Wakacyjna pora, w której wiele osób, decyduje się na skorzystanie z oferty biura podróży, to wręcz idealna pora do działania dla włamywaczy. Kuszące dobra w postaci sprzętu elektronicznego i gustownej, a zarazem drogocennej biżuterii, sprawiają, że tego typu wypadków notuje się coraz więcej.

Mechanizm alarmowy domu

Mechanizm alarmowy domu; źródło: Wikipedia

Nie może więc dziwić, że niektórzy prócz zastosowania zabezpieczeń wewnątrz domu decydują się także na zamontowanie domowy alarm zewnętrzny. Jego podstawowym plusem jest możliwość przegonienia włamywaczy, nim przystąpią do działania i w jakiś sposób naruszą konstrukcję domu. Działają w ten sposób, że momencie włamu włączają bardzo głośne syreny alarmowe. Ich cechą szczególną jest odporność na występujące na zewnątrz rozmaite oddziaływania, które nie mają nic wspólnego z zagrożeniem bezpieczeństwa.

Na zakończenie warto wspomnieć jeszcze jeden rodzaj aparatury. Wśród stosowanych w domach systemów alarmowych wyróżnić można także te oparte na kamerach, które przez łącze internetowe wysyłają sygnał wideo do smartfonów właścicieli. Obraz przesyłany jest „na żywo”, dzięki czemu w dowolnej chwili na ekranie sprawdzić można, co takiego dzieje się w poszczególnych pomieszczeniach. Dzięki temu, że kamery są w stanie samoczynnie wychwytywać pojawienie się ruchu we wnętrzu, dają okazję szybkiej reakcji, nawet na odległość. 4, 5

Źródła:

1, 4 https://en.wikipedia.org/wiki/Security_alarm

2, 5 https://en.wikipedia.org/wiki/Home_security

3 https://en.wikipedia.org/wiki/Glass_break_detector

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *