Jak rozpalić ognisko

Surwiwal w praktyce – rozpalanie ogniska, rodzaje i typy ognisk

Prawdziwi survivalovcy gardzą zapalniczkami i zapałkami, acz nie nie da się ukryć, że to najprostsza metoda zainicjowania płomienia. Czasami jednak nadchodzą takie chwile, kiedy nawet korzystając z najlepszej zapalniczki, trzeba się natrudzić. Warunki pogodowe z dominującą wilgocią, mokrym materiałem, czy solidnie dmuchającym wiatrem mogą stanowić nie lada kłopot. Co wtedy? Poznajcie klasyczne metody na rozpalanie ogniska najpopularniejsze rodzaje i typy ognisk.

Szukając rozpałki, warto skierować wzrok na kilka ich typów, dobierając najwłaściwszą do danych warunków. Bardzo popularne ostatnimi czasy jest krzesiwo magnezowe, tudzież same wióry tego metalu. Odpalany w bardzo wysokiej temperaturze sięgającej prawie 3000°C).

Podpałka pod ognisko

Zastanawiając się na tym, jak rozpalić ognisko, to najprostszym sposobem na to, by wzniecić ogień, jest zebranie suchej podpałki. Idealnie nadają się to tego cienkie patyki drewna, suche rośliny.

Myśląc z zawczasu o tym, że w wybierając się w teren, może być problem ze zdobyciem suchego chrustu warto wykorzystać taki oto patent. Kawałek bawełnianej szmatki należy służyć do metalowego pojemnika następnie wsadzić do ognia. Zwęglona w ten sposób nawet niewielka bardzo szybko zajmie się ogniem, przez długi czas nie tracąc swych całościowości. Podobne zastosowania mają drobne wióry drzewne, czy wysuszone igliwie z drzew. 1

Podpałki ułatwiające rozpalania ogniska można wykonać także własnoręcznie w kilka sekund. Wystarczy dysponować watą nasączoną w łatwopalnej substancji. Zaletą jego stosowania jest to, iż w zależności od jego wielkości, może się palić dłużej, zwiększając szansę na zajęcia się kawałków drewna. Innym wyjściem jest zaopatrzenie się w wełnę drzewną. Co to takiego? Ano po prostu wióry drewna nasączone parafina, bądź alkoholem, które natychmiast po podpaleniu zapalniczką lub krzesiwem magnezowym zajmują się ogniem.

Ognisko survivalowe

Ognisko surwiwalowe; źródło: Flickr

Rozpalanie ogniska słońcem lub… baterią

Rozpalania ognia siłą promieni słonecznych próbował chyba każdy w życiu. Pewnie z różnym skutkiem… Udana próba skorzystania z możliwości, jakie daje szkło powiększające, w postaci lupy, okularów czy też lornetki to jednak umiejętność, którą warto posiąść.

Do rozpalenia ogniska można wykorzystać także energię, jaką posiada bateria. Naładowana oczywiście. Ba, może to być nawet bateria ze smartfona! Czynnikiem komplikujących sprawę jest konieczność posiadania bardzo dobrego przewodnika, typu cienki drucik, który należy przyłożyć do styków obydwu biegunów baterii z drugiej strony, pomiędzy drucikami umieścić łatwopalną substancję. 2

Ogień w deszczu

Chcący uprawiać w terenie survival niejednokrotnie stawali przed trudnym zadaniem, którego przyczyna była niesprzyjająca aura. Jednak rozpalanie ognia w strugach padającego deszczu to już osobna kwestia. Jak się za to zabrać? Po primo należy znaleźć lub wykonać skuteczną osłonę od deszczu, by móc zgromadzić w niej zebrane drewno. Następnie należy tak wznieść podstawę ogniska, z ułożonych grubych gałęzi lub kamieni, tak by znajdowała się ponad mokrym gruntem.

Znalezienie suchej rozpałki to podstawa; warto jej poszukać pod zwalonymi drzewami, bądź żywym drzewie, w postaci osłoniętych od padającego deszczu niewielkich gałązek. Po rozpaleniu ogniska, zebrany uprzednio opał warto podsuszyć w pobliżu ognia.

Dym z ogniska

Jeśli ktoś kiedyś obozował przy ogniu, pewnie nie raz zdarzyło się mu psioczyć na gęsty, nieprzyjemny dym. Generowany jest głównie wówczas, gdy kawałki drewna podpalane są od dołu, lub duże jego części trafiają na żar. Aby temu przeciwdziałać, wystarczy tak rozpalić ognisko, by móc kłaść rozpałkę na samej górze stosu drewna.

Dzięki temu żar, podpala jednie część drewna nie powodując kłębów dymu. Równie istotną rolę odgrywa rodzaj spalanego drewna; warto więc pamiętać, że najdłużej pali się drewno bukowe, dębowe i klonowe.

Rodzaje i typy ognisk

Podział odnoszący się do rodzajów ognisk jest bardzo bogaty. Klasyfikować je bowiem można w ręczny sposób, akcentując to rusz to inne ich aspekty. Podstawowa linia kategoryzacji przebiega głównie na osi jego, jak wygląda sama konstrukcja mająca zapewnić nam dostęp do płomieni.

Wyróżnić można więc typy ognisk:

  • kanapkę – na papierze należy położyć rozpałkę, a następnie kawałki drewna
  • odwrócone ognisko – największe kawałki drewna stawiamy na ziemi, a wyżej umieszczamy podpałkę
  • tipi – polega na rozłożeniu patyków w taki sposób, by zbudować wigwam; wystarczy niewielki kopiec, a następnie wykonać mały otwór z boku stosu chrustu
    domek z bali – z patyków buduje się wieżę, a pusta przestrzeń w środku wypełnia rozpałką
    3, 4

Jak rozpalić ognisko całonocne?

Ognisko całonocne znane również jako ognisko syberyjskie stanowi szczególny typ. Mające tworzyć spore źródło ciepła musi być w stanie palić się dziewięć, a nawet kilkanaście godzin. Do budowy potrzebne będą dwie, około dwumetrowej długości kłody drewna, o średnicy do 25 – 30 cm położone poziomo na ziemi, odsłonę od siebie na kilkadziesiąt centymetrów.

Aby rozpalić ognisko typu najda, zbieramy kilka grubych gałęzi, ostrzymy z jednej strony i wbijamy pionowo z obu, zewnętrznych stron leżących kłód. Takie ustabilizowanie pozwoli uniknąć przeturlania się kłody. Ognisko należy rozpalić na równomierne na niemal całej długości konstrukcji. 5

Jak rozpalić ognisko?

Jak rozpalić ognisko; źródło: Flickr

Ognisko Dakota

Są sytuacje, w których przebywając w terenie, nie chcemy rzucać się w oczy. Błysk ognia i ulatujący w górę dym znacząco to utrudnia. Jest jednak wyjście, tzw. ognisko Dakota. Nie dość, że daje przyjemne ciepło, to jeszcze pozwala zaoszczędzić paliwo w postaci drewna. Do jego przygotowania potrzebne będzie jednak narzędzie do wykonania dołu np. saperka.

Posługując się nią, najpierw należy wykopać głęboko na ok. 30 cm dół, w którym będzie palić się drewno. Następnie jakieś 20 cm dalej należy wydrążyć druga dziurę, tworząca swego rodzaju szyb i połączyć obie drążąc w ziemi łuk. Nad główną komorą rozłożyć rozkłada się ruszt z grubych gałęzi lub metalu. 6, 7

Ognisko sygnałowe – czym jest i jak je rozpalić

Ognisko sygnałowe to szczególny rodzaj ogniska mający przede wszystkim wskazać miejsce przebywania. Najlepsza dobrego jest więc oferta przestrzeń lub wzgórze. Zasada jest taka, by w różnych porach korzystać z innego paliwa. Jak skutecznie rozpalić ognisko sygnałowe?

Za dnia konieczne jest spalanie czegoś, co wytworzy ciemne kłęby dymu. Idealna będzie guma, plastik i produkty ropopochodne. Nie jest co prawda ekologiczne, ale w sytuacji zagrożenia życia schodzi to na dalszy plan.

Aby rozpalić ognisko sygnałowe wystarczy postępować zgodnie z kanonem. Należy więc zacząć od zebrania podpałki, a następnie rozejrzeć się za trwalszym paliwem w postaci grubych konarów. Żeby zwiększyć ilość pojawiającego się w wyniku spalania materiału ognia, należy wybrać głównie rodzaje drzew liściastych, a także gumę oraz w miarę możliwości produkty olejowe.

Najlepiej ułożyć wszystko w formie stosu przypominającego piramidę, jednoczenie umożliwiając swobodny przepływ powietrza. 8

Ognisko sygnałowe

Ognisko sygnałowe; źródło: Flickr

Grzałka z puszki

Pamiętacie MacGyvera i to jego tworzenie czegoś z niczego? Surwiwal poniekąd opiera się i na takich patentach,; wszak potrzeba matką wynalazków. Mając pod ręką pustą puszkę po jakiejś konserwie, rolkę papieru i paliwo w postaci spirytusu bądź denaturatu pokusić się można o stworzenie niewielkiej grzałki. Po docięciu wysokości rolki papieru do rozmiarów puszki należący ją wsadzić do środka, a następnie zalać denaturatem.

Po tym, jak wsiąknie w papier, wystarczy go podpalić. Ogień spowoduje nagrzanie puszki dającej przyjemny ogień. Dom podobnego „wynalazku” użyć można puszki po konserwie, z tym wykładając jej dno nasiąkniętym kartonikiem. Pochodnia jest cennym źródłem ognia dającego zarówno światło, jak i ciepło może być w pewnych warunkach również pochodnia. Zasadę jej przygotowania zna chyba każdy. Kawałkiem materiału, najlepiej bawełny, a nie tworzywa syntetycznego owijamy z jednej strony drewniany kij, po czym starannie zawiązujemy. Nasączony łatwopalną substancją podpalamy.

1 https://www.instructables.com/How-to-light-a-fire/

2 https://www.artofmanliness.com/skills/outdoor-survival/9-ways-to-start-a-fire-without-matches/

3 https://www.countrylife.co.uk/country-life/light-fire-perfectly-every-single-time-172259

4 https://en.wikipedia.org/wiki/Campfire

5 https://pl.wikipedia.org/wiki/Najda

6 https://en.wikipedia.org/wiki/Fire_pit

7 https://en.wikipedia.org/wiki/Campfire

8 https://www.livefiregear.com/blog/how-to-make-an-emergency-signal-fire/

9 https://en.wikipedia.org/wiki/Fire_making

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *