
Sentinel Północny to wyspa która od wielu lat stanowi jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na kuli ziemskiej. Zapytać można: o co tyle hałasu, skoro ledwie mały skrawek lądu, zajmujący ledwie 60 km², z naszej perspektywy umiejscowiony gdzieś na końcu świata? Wszak, archipelag Andamanów, nie jest u nas pierwszym wyborem przy planowaniu urlopu.
To, co sprawia, że Sentinel Północny, ściąga uwagę podróżników z całego świata, to niewątpliwie fakt, iż wyspę tę zamieszkują przedstawiciele plemienia, które jak ognia, unika kontaktów z przedstawicielami innych kultur. Pomimo jawnej niechęci do obcych, różni badanie nie raz próbowali zbliżyć się do tej niezwykłej społeczności. Nie zawsze kończyło się to dobrze…
źródło: Wikipedia
Sentinel Północny – zakazana wyspa
Warto bowiem wiedzieć, ze zamieszkujący Sentinel Północny autochtoni przejawiają niezwykle bojowa postawę wobec każdego, kto pragnie zbliżyć się wyspy. Dość powiedzieć, że wielokrotnie śmiałkowie chcący nawiązać kontakt z tamtejszą ludnością, atakowani byli wyrzucanymi z łuków strzałami bądź grożono im dzidami.
Jedną z najbardziej znanych osobistości, która prowadziła badania nad wyspą był niejaki Triloknath Pandi – dyrektor indyjskiego Centrum Regionalnego ds. Andamanów i Nikobarów. Jego aktywność na przełomie lat 70. i 80. XX stulecia przejawiała się w próbie nawiązania kontaktu z miejscowa ludnością, poprzez zostawianie im na brzegu prezentów w postaci owoców kokosowych. Pomimo przyjęcia podarków miejscowi nigdy nie wyrazili chęć i do poznania przybyszów.
Nieprzejednana postawa mieszkańców Sentinelu Północnego zaowocowało wprowadzeniem przez Indie norm prawnych, zabraniających zbliżania się do wyspy na odległość mniejszą niż 5 kilometrów. Badacze argumentują, że złamanie reguł mogło by wytrzebić tajemniczą społeczność Sentinelu Północnego, poprzez przeniesienie zarazków chorób, na które nie są oni odporni.
W rezultacie mimo, iż populacja tego skrawka lądu, to wedle szacunków niespełna dwieście osób, ich zaciekła postawia sprawia, że miejsce to jest jednym z nielicznych na świecie, które wciąż okrywa aura tajemnicy. Coraz częściej zwraca się uwagę na konieczność zaakceptowania tradycji kulturowych ludzi zamieszkujących Sentinel Północny i zaniechanie kolejnych prób kontaktu, argumentując to chęcią miejscowych do życia wedle własnych reguł.
Jak żyje ludność Sentinelu Północnego?
Z obserwacji życia Sentinelczyków wywnioskowano, iż życie koncentruje się na organizowaniu polowań na zwierzęta, żyjące w lasach, a także połowie ryb w otaczających wyspę wodach. W trackie tych praktyk, miejscowi korzystają z własnoręcznie przygotowywanych narzędzi.
Interesującym, choć bezsprzecznie tragicznym wydarzeniem w historii Sentinelu Północnego, były wstrząsy tektonicznie i będące ich efektem tsunami, jakie nawiedziło ten ląd w 2004 r. Jego konsekwencje przyniosły podniesienie się poziomu lądu i tym samym wyrzucenie powyżej powierzchnię wody rafy koralowej, datą skrzętnie skrywanej wodach okalających ów lad.
Źródła:
https://www.survivalinternational.org/tribes/sentinelese
https://en.wikipedia.org/wiki/North_Sentinel_Island
https://www.survivalinternational.org/tribes/sentinelese