Block Arcade Melbourne

Plan wycieczki do Melbourne

Marzycie o podróży na antypody, do dalekiej Australii? Dziś taka wyprawa jest na wyciągnięcie ręki. Jedno z najbardziej fascynujących miast świata czeka. A oto nasz szczegółowy plan wycieczki do Melbourne. Wybierz się na nią z nami i doświadczaj wspaniałych emocji!

Zbiórka na lotnisku dwie godziny przed odlotem samolotu. Odprawę wszyscy klienci przechodzą w jednej grupie. Do odprawy prosimy ustawiać się w kolejce oznaczonej logo naszego biura podróży. Na lotnisku grupie zostanie przydzielony opiekun. Samolot startuje o godz. 21.00. Lot potrwa w przybliżeniu 19 godzin i 50 minut. W jego trackie podane zostaną trzy posiłki.

Lądowanie na lotnisku planowane jest na godz. 16.50. W razie jakichkolwiek zmian będą Państwo informowani na bieżąco. Po wylądowaniu i odprawie prosimy udać się po odbiór bagażu. Przejazd do hotelu podstawionym autokarem zajmie ok 40 minut. W recepcji prosimy od odbiór klucza w formie karty magnetycznej, pełniącej też rolę włącznika prądu w pokoju, oraz hasła do hotelowego Internetu. W trakcie całego pobytu w mieście będziemy korzystać z klimatyzowanego autokaru, posiadającego dostęp do Wi-Fi.

Plan wycieczki do Melbourne – DZIEŃ I

Restauracja hotelowa w porze śniadaniowej jest otwarta w o godzinie 7.30 – 9.00. Po nim prosimy przygotowanie się do zwiedzania; ruszymy w miasto pół godziny później.

Najpierw ulicami, a potem przemierzając most nad rzeką Yarra udamy się do Treasury Gardens. Po spacerze śladem drzew i krzewów, a także licznie rozmieszczonych oczek wodnych przystaniemy przed John F. Kennedy Memorial oraz statuami Sir Williama Johna Clarke’a, Henry’ego Bolte’a i Johna Cain’a, gdzie poznamy dokonania ważnych w historii Australii postaci.

Kontynuując obchód skierujemy się do rozpościerającego się tuz obok Fitzroy Gardens, czyli parku którego korzenie sięgają 1848 r. Obejdziemy niewielkie jezioro, by wreszcie zwiedzić jeden z najbardziej oryginalnych zabytków. Melbourne – dom słynnego kapitana Cooka. Niesamowite jest to, że przetransportowano go tu z Anglii i ponownie poskładano w 1934 r.

Dom Kapitana Cooka Melbourne

Dom Kapitana Cooka Melbourne; źródło: Wikipedia

Następnie udamy się do parkowego „Drzewa wróżek”. Rzeźba ta jest formą docenienia dzieci przez władze Melbourne.

Drzewo wróżek Melbourne

Drzewo wróżek Melbourne; źródło: Wikipedia

Tu nadchodzi pora na to by nasza wycieczka do Melbourne nabrała bardziej prestiżowego charakteru. Pomoże w tym zwiedzenie Parliament Gardens. Tym razem jednak nie sama zielona ostoja jest głównym celem, a znajdująca się tu siedziba władz legislacyjnych – Parliament House. Bezsprzecznie warto wiedzieć, że decyzja o jej budowie, jak się z czasem okazało, była porwaniem się z motyką na słońce. Świadczy o tym to, iż pracę nad nim trwały aż 74 lata! Kiedy zaczynano w 1856 r. śmiałe założenia architektonicznego nikogo nie przerażały. Ale kiedy zaczęło się to zmienić, wiadomo było, że pierwotnego zamierzenia nie uda się ukończyć.

Zajrzymy w pełne przepychu miejsce, które swe bogactwo zawdzięcza zyskom, które gwarantowało wydobycie pokładów złota. Widoczne jest to zwłaszcza w Sali Królewskiej przeznaczonej do organizacji eleganckich przyjęć.

Parliament House Melbourne

Parliament House; źródło: Wikipedia

Kontynuując poruszanie się po mieście zajrzymy do otwartego w 1959 r. Orica House. Otrzymał on swą formę po czterech latach prac. Znany także pod nazwą ICI House jest historycznie istotnym elementem architektury Melbourne, z uwagi na to, że był pierwszym ukończonym drapaczem chmur w tym mieście. Kształt nadal mu architekt Sir Osborn McCutcheon. Tu poznacie Państwo związana z wysokim na 83,8 m gmachem interesującą historię, dowodząca tego, że warto myć oka 🙂 Otóż pewnego na ulicę, ot tak wypadły z okien szyby… Wg specjalistów miało to związek z upałem i dużym zanieczyszczeniem, jakie zebrało się na szkle.

ICI House Melbourne

ICI House; źródło: Wikipedia

Kolejnym punktem naszej wycieczki do Melbourne będzie katedra św. Patryka. Zerkając na neogotycka bryłę – dzieło architekta Williama Wardella posłuchamy opowieści o tym, jak powstawał największy swego czasu gmach w mieście, a zarazem jeden z największych kościołów świata. Poznamy trudną historię jej budowy nacechowaną brakiem rąk do pracy, co bezpośrednio wiązało się z gorączką złota. Rozpoczęta w poł. XIX w. budowa dłużyła także po wyczerpaniu złóż, przez brak środków na jej ukończenie. W efekcie poświęcenia dokonano w 1897 r., choć prace nad nią jeszcze trwały.

Zajrzymy do 7 kaplic, przejdziemy się główna nawą, ciągnącą się na ponad 103 m. Podchodząc pod główny ołtarz zwrócimy uwagę na biały kamień, z jakiego powstał, by podejść pod wielkie organy, które wykorzystuje się nie tylko w trakcie nabożeństw, ale i występów profesjonalnych chórzystów. Na pożegnanie z katedrą w Melbourne zerkniemy na mające 61,9 m wysokości wieże.

Katedra św. Patryka Melbourne

Katedra św. Patryka Melbourne; źródło: Wikipedia

Następnym punktem organizowanej przez nasze biuro podróży eskapady po Melbourne jest Budynek Wielkiej Wystawy Królewskiej, na pobliskiej Nicholson St. Bezpośrednim powodem jego powstania była wielka impreza jaka Melbourne organizowało 1880 r. Jego piękno sprawiło, że Royal Exhibition Building w lipcu 2004 r. został wpisany na listę UNESCO. Nie da się ukryć, że za jego symbol uważana jest nakrywająca go kopuła, która zostałam przygotowana w wzór tej z katedry we Florencji.

Zwiedzając go dostrzeżemy, że ten zbudowany w formie krzyża gmach nosi w sobie wiele różnych elementów, łączących poszczególne style. Wprawne oko turysty zauważy zarówno bizantyjskie elementy, jak i romańskie motywy. Ale nie tylko wygląd sprawia, że Australijczycy wspominając go odczuwają dumę narodową? A to dlatego, że dokładnie w dniu 9 maja 1901 r. jego wnętrza posłużyły pierwszemu posiedzeniu krajowego parlamentu.

Royal Exhibition Building Melbourne

Royal Exhibition Building Melbourne; źródło: Wikipedia

Nasz napięty plan wycieczki do Melbourne zakłada również wizytę w przebogatym, a urządzonym nieopodal Melbourne Museum. Aby należycie zadbać o odpowiedni entourage zwiedzania w 2000 r. otwarto jego nową siedzibę. Zaglądniemy na kilka stałych wystaw, poznając dawne losy miasta, efektowne drzewa i inne składowe środowiska naturalnego Australii. Ale też skamieliny i szkielety dinozaurów, oraz dział poświęcony Aborygenom.

Aby zapewnić państwu możliwość chłonięcia atmosfery tego wielkiego miasta w programie przewidzieliśmy przerwę. Wykorzystać ją można na wizytę w którejś z restauracji, zakup pamiątek, bądź niespieszny spacer uliczkami miasta. Prosimy o punktualną zbiórkę o godz. 14.00 pod ,,Melbourne Museum.

Następnie, poruszając się szlakiem nieoczywistych miejsc autokarem udamy się do Flinders Street Station. Przyglądając się jej z bliska wnikniemy w głąb jej przeszłości najważniejszej stacji kolejowych Melbourne, mającej początek w 1905 r. Przez to, że stanowi też przystanek kolejki podmiejskiej przypatrzymy się z bliska codziennej krzątanie udających się pracy mieszkańców miasta.

Przygotowana przez nas wycieczka do Melbourne obejmuje również Collins Street. Ta niezwykła ulica stała się sławna za sprawą stojącego tu z 57 p. „101 Collins Street”. Podchodząc do jego i wchodząc do środka poznamy genezę jego powstania i aktualne przeznaczenie. Między innymi takie fakty, jak ten, że mierzy wzniesiony w 1991 drapacz chmur ma 256 m wysokości. Zajrzymy do części jego powierzchni użytkowej na którą ogólnie składa się aż 83 600 m2.

101 Collins Street 101 Collins Street; źródło: Flickr

Tutaj zajrzymy także do Block Arcade. Jego cechą szczególną jest to, że jest niemal kopia tego, co znane jest jako Galleria Vittorio Emanuele i mieści się w Mediolanie. Jej budowa trwała dwa lata i podobnie jak w oryginalnej wiodą jej cztery wejścia, rozmieszczone na różnych arteriach.

Block Arcade Melbourne

Block Arcade Melbourne; źródło: Flickr

Podchodząc nieco dalej zerkniemy też na na masywny ratusz miejski – Melbourne Town Hall, który otwarto z wielka pompą w 1870 r. wystawnym przychaciem 1870 r. zorganizowanym przez ówczesnego burmistrza miasta Samuela Amessa.

Jedną z przewidzianych w programie wycieczki do Melbourne atrakcji jest także przejazd miejskim tramwajem. Ich sieć tworzy szlak transportowy od 1885 r. Najpierw jako pojazdy konne a następnie po elektryfikacji, już mechaniczne.

O godz. 19.00. zaplanowano kolację w hotelu, po której maja państwo czas wolny. Hotelowe lobby oraz bary są dla Państwa otwarte do 23.00.

Wycieczka do Melbourne – DZIEŃ II

Po śniadaniu, serwowanym w tych samych godzinach co dzień wcześniej, wyjedziemy autokarem sprzed hotelu i udamy się na zwiedzanie miasta.

W trakcie przemierzania ulic miasta poznamy historię, jaka stoi za nadaniem nazwy temu miastu, co bezpośrednio wiąże się z postacią cześć lorda Melbourne, czyli Williama Lamb’a. Ważnym punktem naszej eskapady będą bez wątpienia wizyty w parkach parki. Ich zwiedzanie zaczniemy od słynnych Królewskich Ogrodów Botanicznych.

Spacerowym tempem obejdziemy, wytyczoną w 1854 r. przepiękna zieloną enklawę. Tworząc je zaanektowaniu teren w bezpośredniej bliskości rzeki Yarra. Obchodząc zieleniec, od przewodnika naszego biura podróży poznacie Państwo historię jego powstania, a co za tym idzie działań Charlesa La Trobe’az. Budzi to czas kiedy wpatrując się jednocześnie w piękne okazy roślin, nabraćmożna sił do dalszego zwiedzania tego pięknego miasta.

Wiele z tutejszych okazów zostało specjalnie dostarczonych z innych części globu. Popatrzymy na część z 12 tyś odmian roślin, z których część stanowią efektowne kaktusy i paprotki? Jako, że Królewskie Ogrody Botaniczne emanują mnogością fontann zatrzymany się przy kilku z nich. Będzie to czas na zrobienie sobie pamiątkowych zdjęć.

Kolejnym punktem na trasie naszej wycieczki do Melbourne jest Centrum Sztuki Wiktoriańskiej. Poznamy w nim historię budowy kompleksu, którego symbolem jest okazała wieża. Będzie to ciekawe o tyle, że w l. 90 wzniesiona nową konstrukcję przy Victorian Arts Centre sięgającą 162 m, która ucierpiała jednak w trakcie miejskich obchodów Sylwestra.

Arts Centre Melbourne

Art Centre Melbourne, źródło: Wikipedia

Zahaczymy tu o najistotniejsze z punktu widzenia turystycznego elementy całego kompleksu. Zobaczmy z bliska salę koncertową Hamer Hall, mogąca pomieścić na 6641 ludzi Dalej przejdziemy do wielkiej sali kinowej, w której organizuje się też przestawienia teatralne i operowe. Zajrzymy do czterech galerii służących wystawom, by wreszcie przejść do urządzonego na zewnątrz, wielkiego, trawiastego Sidney Myer Music Bowl, będącego miejscem organizowania efektownych koncertów z 12 tyś publicznością.

Realizując ścisłe opracowany plan wycieczki do Melbourne zaliczymy Eureka Tower, czyli drapacz chmur liczący 90 pięter. Oddany do użytku 2006 r. apartamentowiec sięga niemal 300 m wysokości. Wjedziemy na punkt widokowy tego mieszkalnego gmachu, zwanego Eureka Skydeck 88.

Zajrzymy też do Fawkner Park. Tu poznamy historię niezwykłego Johna Pascoe Fawknera, który był po prostu synem skazanego na pobyt w Australii przestępcy, który doszedł do majątku inwestując w browar. Z czasem zajął się także warzeniem piwa i kierowaniem swym hotelem. Ostatecznie doszedł do stanowiska deputowanego do kolonialnego parlamentu. Przyjrzymy się parkowi, który jest popularny zwłaszcza ci przez ludzi uprawiających rozmaite sporty.

Czas wolny zaplanowany jest po dotarciu na Chappel Street. Typowo handlowa ulica nim zamieniła się w ostoję konsumpcji słynęła z stojącej tu kaplicy, stąd jej nazwa. Aktualnie roi się tu od oferujących przeróżne towary sklepów, co wykorzystać można do przywieź je z Australii jakiejś pamiątki. Jest tu też multum restauracji i knajp oferujących głównie azjatycka kuchnię. Warto przy tym wiedzieć, że gros z tutejszych zabudowań powstało o tym zaczęto upłynniać ogromne zyski ze złota.

Kolacją w hotelowej restauracji zostanie podana o godz. 19.00. Podobnie jak wieczór wcześniej do dyspozycji pozostają bar oraz Mietek sofy w części wspólnej hotelu na parterze.

Wycieczka do Melbourne – DZIEŃ III

Niesamowity parkville Royal Park

O godzinie 7.30 otwarte zostaną przed Państwem drzwi do restauracji hotelowej, gdzie po raz ostatni będzie można zakosztować śniadaniowych specjałów.

Pierwszy akt ostatniego dnia zwiedzania miasta rozegra się w Parkville Royal Park. Ma on największą powierzchnię że wszystkich parków, w tym australijskim mieście. Wabi zarówno turystów, jak i miłośników żywej natury wywodzących się z grona tutejszych mieszkańców. Z chęcią oddają się tu oni dba okno swą kondycję, zapamiętali ćwicząc na świeżym powietrzu! Niezwykle pasjonującym czasem był okres wojen światowych, kiedy urządzono to wojskowy obóz.

Estetyka tego miejsca przypadnie go gusty zwłaszcza miłośnikom zwierząt. A to dlatego, że tutejsze władze postanowiły tu swego czasu zorganizować dom dla zwierząt. Działające tu ZOO stanowi atrakcję zarówno dla młodszych, jak i starszych. Liczne podglądanie okazów przeróżnych gatunków, urozmaici wizyta w pobliskiej hali sportowej „State Netball and Hockey Center”.

Zieleń parków Melbourne

Wycieczka do Melbourne uświadomi Państwu jeszcze jednak kluczową rzecz. Nie można bowiem zapominać o tym, jak ważny w kontekście życia jest dla Australijczyków sport. Namacalnie przekonamy się udając się na obchód Edinburgh Gardens, które są dziełem Clementa Hodgkinson’a i pokrywają 0,24 km2 terenu.

Tu będzie okazja poznać przynajmniej podstawowe zasady, jakimi rządzi się tak popularny w tym kraju krykiet. Rozglądając się po tej wielkiej zielonej, otwartej dla mieszkańców w 1862 r. przestrzeni będzie okazja przenieść się w dawne czasy, kiedy to sport ten tworzyła atrakcyjne widowisk dla przybywających w te strony brytyjskich imigrantów. Zerkniemy także do urządzonego tu skate parku, który na co dzień okupuje wyczyniająca cuda na swym sprzęcie młodzież.

Edinburgh Gardens Melbourne

Edinburgh Gardens; źródło: Pixabay

Do Darling Gardens skierujemy się by zaczerpnąć nieco oddechu. Znacznie mniej popularny jeśli chodzi o wszelkiego typu aktywności miejsce pozwoli na chwilę uciec od grzejącego słonia. Dodatkową atrakcja będzie zobaczenia, jak w akcji prezentuje się jeden z najbardziej zaawansowanych technicznie systemów nawadniania tutejszych trawników.

Stąd udamy się na Johnston Street i obejrzymy pobliskie ulice. Pozwoli to na zapoznanie się z hiszpańskojęzycznymi naleciałościami w Melbourne. Będzie czas by zajrzeć na chwile do tradycyjnego baru, serwującego tapas i popić je kieliszkiem wina

Następnie plan wycieczki do Melbourne zakłada udanie się do stanowiącego centralna część miasta Golden Mile. Zapatrzymy się w interesująco prezentujące się gmachy, które pełnia role centrum administracyjnego miasta. Ale nie tylko, duża część poświęcimy na przyjrzenie się z bliska najbardziej znanym arteriom przy których króluje przeróżny handel, oraz stoją elegancie teatry i hotele.

Następnie w poszukiwaniu typowo lokalnego wyróżnika miasta zajrzymy na Queen Victoria Market. Zerkając na stragany istniejącego od 1878 r. bazaru, zapoznany się z multikulturowa mozaiką tego miejsca, w którym dostrzec można ludzi wywodzących się z rożnych stron świata. Są oni kolejnym pokoleniem ludzi, którzy zdecydowali się niegdyś na rewolucje życiową i udali się do dalekiej Australii. Otrzymacie tu Państwo czas wolny, tak by niespiesznie mieć możliwościowy pobuszowania wśród straganów.

Przechadzając się po targowisku poznamy historię Cmentarza Old Melbourne, który w l. 1837-54 stanowił jedyną legalnie działającą w mieście nekropolię. Jako, że wedle statystyk pochowano tu ok. 10 tysiącach zmarłych wielu handlowców, mimo możliwości prowadzenia tu swego biznesu zrezygnowało z tego pomysłu. Wówczas władze ów ubytek wypełniły stoiskami z… żywym inwentarzem, ale wobec sprzeciwów sporej części mieszkańców w 1921 r. doszło do ekshumacji szczątków i przeniesienie ich w nowe miejsce spoczynku.

Wizyta w pobliskim Flagstaff Gardens będzie ostatnim z punktów wycieczki do Melborurne i zarazem okazją do przyjrzenia się najstarszemu pośród parków w tym, bez wątpienia inspirującym mieście. Mieszkańcy tego mogli się nim cieszyć już w 1862 r. Dalszy jego rozwój związany jest jednak nie tyle z nowymi okazami drzew i krzewów, co działalnością naukową. Olbrzymim kosztem zorganizowano tu bowiem obserwatorium meteorologiczne i magnetyczne.

Mimo tego do dziś trawniki są zadbane, najciekawsze, gdyż odwołujący się do historii element tworzy Separation Memorial. Monument, który ma za zadania wspominać obchody 100-lecia proklamowania rządu stanu Wiktoria i odseparowania się kolonii Port Phillip.

Flagstaff Gardens Melbourne

Flagstaff Gardens; źródło: Flickr

Po zakończeniu zwiedzania całą grupą uda się do hotelu, gdzie po kolacji będzie czas na spakowanie całego bagażu. Wyjazd na lotnisko naszym autokarem nastąpi o 5.00 rankiem. O godzinie 8.00 startuje nasz powrotny lot do Polski. 1

Planujesz wypad do Niemiec? Sprawdź plan wycieczki do Berlina – stolicy Niemiec.

 

Źródło:

1 https://en.wikipedia.org/wiki/Melbourne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *