Dzielnica Kreuzberg Berlin

Plan wycieczki do Berlina

Obieramy kurs na Niemcy, konkretnie ich stolicę. Zaspokajając Państwa ciekawość przedstawiamy szczegółowy plan wycieczki do Berlina. Prosimy zapoznanie się z nim, tak by nasza wyprawa mogła przebiegać sprawnie.

Plan wycieczki do Berlina – DZIEŃ I

Organizowana przez nas wycieczka do stolicy Niemiec przebiegać będzie wedle wytyczonego scenariusza. Wyjazd klimatyzowanego autokaru z parkingu przed siedzibą naszego biura zaplanowano na północ. Nocny przejazd pozwoli uniknąć korków.

Każdy z uczestników dostanie dmuchaną poduszkę oraz koc do okrycia. Prosimy nie zabierać własnych.

UWAGA! Duże torby i plecaki trafiają do bagażnika. Dostęp do nich możliwy będzie dopiero wieczorem. Dokumenty, pieniądze i prowiant prosimy spakować do małej torby i umieścić w półkach nad fotelami.

W trakcie nocnego przyjazd klimatyzowanym autokarem nasza wycieczka do Berlina zakłada jedną przerwę, w trakcie której skorzystać będzie można z toalety.

Planowo w Berlinie zjawiamy się o godz. 8.00.

Ruszamy w paszczę lwa

Zwiedzanie rozpoczynamy od Berlin-Mitte, czyli słynnego historycznego centrum stolicy Niemiec, dawniej leżącego w granicach zarówno RFN jak i NRD. Zamieszkana na co dzień przez ponad 320 tys ludzi okolica słynie z najważniejszych zabytków.

Tu podchodzimy na Niederkirchnerstrasse, gdzie stoi Abgeordnetenhaus Berlin – dawna siedziba parlamentu z okresu pruskiego. Przechodzimy na Friedrichstrasse, do Muzeum Muru (Mauermuseum), w którym zebrano części rozebranego muru berlińskiego. Korzystając z okazji zerkamy na słynny Checkpoint Charlie – historyczne przejście granicznego między Zachodnim, a Wschodnim Berlinem.

Checkpoint Charlie Berlin

Checkpoint Charlie Berlin; źródło: Flickr

Podchodzimy pod jeden z najsłynniejszych zabytków miasta – Bramę Brandenburską.(Branderburger Tor), którą zaprezentowano po raz pierwszy mieszkańcom w 1791 r. Otrzymała formę sześciokolmnowej konstrukcji, ustawionych w dwóch rzędach. Cała konstrukcja ma 20,3 m wysokości i 62,5 m długości oraz 11 m głębokości.

Jest ona istotnym świadkiem historii – podążał tędy choćby Napoleon w drodze do Rosji, by z czasem zabrać stąd zdobiąca ją Kwadrygę, czyli rydwan na dwóch kółkach ciągnięty przez cztery konie biegnące obok siebie i wywieźć do Francji jako łup wojenny. W swoim czasie urządzano tu królewskie parady, akcje rewolucjonistów, wreszcie defilady za czasów III Rzeszy. Każdy z uczestników dostanie kilka minut na wykonanie tutaj zdjęć. 1

Brama Brandenburska - wycieczka do Berlina

Brama Brandenburska – wycieczka do Berlina; źródło: Flickr

Po chwili zerkamy na zabudowania okalające Pariser Platz, który wytyczono w 1734 r. Przed II wojna światową jego w tutejszych budynkach mieszkały znane osobistości. W tym także prominentni politycy, znamienici twórcy sztuki muzycznej, zarówno muzycy jak i malarze. Stoi tu też elegancki Hotel Adlon, który otwarto po długoletniej odbudowie w 1997 r. Dawniej nazywany był najwygodniejszym miejscem w całym Berlinie!

Pariser Platz Berlin

Pariser Platz Berlin; źródło: Flickr

Nasza wycieczka po Berlinie zakłada następnie podejście na Platz der Republik pod Reichstag, który jest wynikiem powstania Rzeszy Niemieckiej w 1871 r. Konieczność budowy nowej siedziby parlamentu znalazła ujście w 1894 r., kiedy po dekadzie prac otwarto miejsce spotkań deputowanych. Strawiony przez pożar w 1933 r. został odbudowany, ale bombardowania w końcówce II wojny zamieniły go w zgliszcza. Odbudowywany w l. 1957-71 pierwotnie w skromniejszej formie bez kopuły. Tę dodano później; dzięki niej obywatele mogą z tarasu śledzić obrady parlamentu.

Warto wiedzieć, że nieruchomość zaplanowana tak, by był niezależny energetycznie, za co miała odpowiadać dedykowana mu elektrownia. Na potrzeby deputowanych zorganizowana w jego wnętrach czytelnię, szatnie,, restaurację, a nawet pomieszczenia dedykowane lekarzom, czuwającym nad stanem zdrowia parlamentarzystów.

Czarnymi zgłoskami zapisał się w jego historii pożar z 28 lutego 1933 r. Szybko ustalono, że przyczyna pożaru było podłożenie ognia. Nie przeszkodziło to oficjalnie otworzyć siedziby parlamentu 21 marca tego samego roku. Zniszczony w trackie bombardowań aliantów został odbudowany ostatecznie w 1973 r. Po połączaniu się RFN i NRD budynek przebudowano.

Reichstag Berlin - wycieczka do Berlina

Reichstag Berlin; źródło: Flickr

Wycieczka do Berlina – od Unter den Linden do katedry św. Jadwigi

Kolejnym punktem na trasie naszego zwiedzania Berlina jest wizyta na Unter den Linden – najbardziej znanej arterii w tym rozbrajającym się na pow. 892 km² mieście. W 1647 r. jej bieg wytyczył sam Fryderyk Wilhelm. Wkrótce ruszono z sadzeniem drzew lipy. W XIX stuleciu zabudowana została nieruchomościami w stylu klasycystycznym, wg projektu Karla Friedricha Schinkla.

W XIX w. zaczęła puchnąc od nowych zabudowań, w tym bloków mieszkalnych. Już w l. 70. tego samego wielu postrzegana była jako główna arteria o charakterze handlowym i biznesowy, z mnóstwem przeróżnych sklepów i restauracji. Jeszcze przez II wojna światowa ulicę Unter den Linden przedłużono.

Unter den Linden Berlin - wycieczka do Berlina

Unter den Linden Berlin; źródło: Flickr

Następnie udamy się na nieodległy Gendarmenmarkt, gdzie zatrzymamy się na dłużej przy Teatrze (Schauspielerhaus). Obiekt funkcjonuje w świadomości jako Berlińska Hala Koncertowa (Berliner Konzerhaus); jest dziełem Schinkla.

Wychodząc przystaniemy na chwilę przy Pomniku Friedricha Schillera (Schillerdenkmal). Monument pochodzi z 1868 r. i został wykuty w marmurze. Tutej poznamy nieco historię pomnikowej postaci poety, której towarzyszą siedzące niżej cztery postacie, będące alegoriami: fabuły, poezji lirycznej, filozofii i tragedii

Pomnik Friedricha Schillera - Schillerdenkmal Berlin

Pomnik Friedricha Schillera – Schillerdenkmal Berlin; źródło: Flickr

Następnie wejdziemy do Deutscher Dom. Zwiedzając słynną Katedrę Niemiecką dowiemy się więcej o dziale Carla von Gontarda, powstałym w l. 1780-85. W barokowym kościele uwagę zwraca zwłaszcza majaca 13 m wysokości kopuła.

Deutscher Dom Berlin

Deutscher Dom Berlin; źródło: Flickr

Jako, że na placu czeka na nas olejna z sakralnych atrakcji miasta, kolejnym punktem wycieczki do Berlina będzie Katedra Francuska – Französischer Dom. Skonstruowana w tym damym czasie co wspomniany wyżej kościół. Podobnie tez nie oszczędziły ja wojenne naloty. Zniszczona katedra, odbudowana została na przełomie l. 70 i 80. Aktualnie w jej wnętrzach odbywają się ściągające miłośników muzyki koncerty.

Następnie pokonamy 400 m, dzielący nas od Bebelplatz odcinek drogi. W trackie poznawania jego dziejów dowiemy się, że w 1933 r. wpisał się do historii świata za sprawą spalenia przez hitlerowców 20 tys egzemplarzy książek. Jego powstanie zawdzięczamy Fryderykowi Wielkiemu, wypełnia go pomnik cesarza na koniu, któremu kształt nadal Christiana Daniel Rauch. Obchodząc okolice zerkniemy na ciekawe pomniki.

Bebelplatz Berlin

Bebelplatz Berlin; źródło: Flickr

Na dłużej zatrzymamy się przed Operą Berlińska (Statsoper Unter den Linden). Choc pierwotnie została ukończona po dwóch latach prac w 1743 r., to to co widać dziś jest efektem odbudowy po zniszczeniu wskutek działan wojennych. Tu przejdziemy przez okazały hol, zwiedzimy Salę Apollo, oraz główną część audytorium wraz z Królewska Lożą.

Staatsoper Unter den Linden - Opera Berlińska

Staatsoper Unter den Linden – Opera Berlińska; źródło: Flickr

Plan wycieczki do Berlina zakłada także krótki postój przed sąsiadująca z nią Starą Biblioteką. Alte Königliche Bibliothek otrzymała w trakcie stawiania w l. 1775-80 przepiękny barokowy styl. Zamierzeniem Fryderyka Wielkiego, który kazał ją wznieść było poszerzenie grupy odbiorów zgromadzonych w niej dział o członków burżuazji. Mimo, że na odbudowę po II wojnie światowej trzeba było czekać do końca l. 60 było warto, czego dowodzi jej dzisiejszy wygląd.

Alte Bibliothek Berlin

Alte Bibliothek Berlin; źródło: Flickr

Następnie obierzemy za cel katedrę św. Jadwigi (Sankt-Hedwigs-Kathedrale). Zwiedzając ja zatopinw się w historii obiektu, który swe źródła ma w przybyciu do miasta wiernych ze Śląska. Wygląd kościoła oparto wprost na Partenonie, jaki mieści się w Rzymie. Pierwotnie prace trwały w l. 1747-73, lecz później jeszcze w trackie trwających rok prac w 1887 r. nadano jej ostateczne szlify. Obchodząc wnętrze poświęcimy czas zarówno na dolną, jak i górną część kościoła.

St. Hedwigs-Kathedrale Berlin

St. Hedwigs-Kathedrale Berlin; źródło: Wikipedia

Po naukę

Kolejnym punktem na naszej trasie będzie Uniwersytet Humboldta. Przechodząc na druga strone ulicy poznamy historię budynku, który powstał w l.1748-66. Pracował nad nim Johann Boumann Starszy. Początkowo pełnił funkcję rezydencji księcia Henryka – brata Fryderyka Wielkiego. W 1810 r. filolog Wilhelm com Humboldt doprowadził do tego, że otworzył się na wykładowców i studentów.

Jako, że w okolica napakowana jest atrakcjami przejdziemy przed sąsiedni Neue Wache (Nowy Odwach). Zaprojektowany przez Schinkla gmach poświęcony był ofiarom spośród pruskich wojskowych, którzy stracili życie w czasie I wojny światowej. Po II wojnie stanowił coś w rodzaju pomnika ofiar ideologii nazizmu, a potem centrum ofiar wojny i przemocy.

Nowy Odwach - Neue Wache Berlin

Nowy Odwach – Neue Wache Berlin; źródło: Wikipedia.de

Korzystając z okazji zajrzymy do Zeughaus, który śmiało uznać można na perełkę barokowego stylu w Berlinie. Gigantyczny obiekt Arsenału, ściągnie nasza uwagę dziedzińcem ma którym widać 22 rzeźby, ukazujące pośmiertne maski wojowników, które przygotował Andreas Schlüter. Obecnie wnętrza zajmuje wystawa Muzeum Historii Niemiec (Deutscher Historisches Museum), ukazująca berlińskie dzieje od epoki prehistorycznej aż po współczesność. Wchodząc do środka poznamy sporo z elementów wystawy.

Zeughaus Berlin

Zeughaus Berlin ; źródło: Wikipedia.de

Kontynuując wycieczkę po Berlinie skierujemy się wreszcie na jeden z najsłynniejszych placów w Europie. Alexanderplatz, bo o nim mowa to jeden z symboli stolicy Niemiec. Także z uwagi na wypełniająca go efektowne Wieżę Telewizyjną (Fernsehturm). Ukorzenia się w pamięci ludzi z różnych stron świata, jako jeden z najistotniejszych elementów wyróżniających tego miasta. Architektoniczne cudo z 1969 r. jest popularnym celem turystycznym. Wszystko z uwagi na umieszczony na 203 m wysokości punkt widokowy. W bezchmurne dni dostrzec stąd można oddalone nawet 40 km obrzeża Berlina. Z racji tego, że nasz czas jest ograniczony wozyta w obrotowej Tele Cafe mus przebiec sprawnie. Dlatego niestety nie będzie czasu posiedzieć poł godziny doświadczyć przy stolicy i doświadczyć pełnego obrotu.

Alexanderplatz Berlin - wycieczka do Berlina

Alexanderplatz Berlin; źródło: Flickr

Wieża Telewizyjna Berlin

Wieża Telewizyjna Berlin; źródło: Flickr

Aby otoczyć się lokalnym klimatem udamy się ma krótki spacer po Orianienburger Strasse. Przypatrując się działającym tu knajpkom i modnym lokalom poznamy historię tego miejsca. Skupiny się na casac w których ulica ora jej najbliższe sąsiedztwo stanowiły żydowska enklawę Berlina. Nim Niemcy opanowała hitlerowska władza okolicę tworzyła wyjątkowa kulturalna mozaika. Dłużej zatrzymamy się w Nowej Synagodzie (Neue Synagoge), którą w 1886 r. zbudował Friedrich August Stüler, a dziś tworzy Centrum Judaizmu. Co ciekawe czerpało przy tym ze stylu mauretańskiego. Nie przetrwały czasów II wojny światowej na długo zniknęła znały miasta. Nowa konstrukcja jest dziełem z 1995 r.

Nowa Synagoga Berlin

Nowa Synagoga Berlin; źródło: Flickr

Zabudowa, która zostaje w pamięci

Autokarem podjedziemy w południowo-zachodnią część Berlina. Tu czeka na nas Kurfürstendamm. Przejeżdżając długa ulicą konstruktywizmy się na czasach jej świetności, kiedy to tworzyła popularny teren spacerowy dla mieszkańców miasta. Droga Elektorów, jak tłumaczy się jej nazwę w końcówce XIX w. pełna była ładnych kamienic, które nie przetrwały okresu II wojny. Arteria powstała z inspiracji księcia Joachima II, który w XVI w. podążał tędy, wraz ze swą świtą na polowania. Za czasów Bismarcka przebudowano ją pełnymi architektonicznego przepychu budynkami.

Kurfürstendamm Berlin

Kurfürstendamm Berlin; źródło: Flickr

Łakomym kaskiem dla odwiedzających Berlin turystów są także kolejne miejscówki na naszej liście. Położonych w naprawdę bliskie sąsiedztwie kilka elementów tutejszego krajobrazu sprawia, że za jendym zamachem zobaczymy:

  • KaWeDe, czyli Kaufhaus des Westens (Dom Towarowy Zachodu) – owa oryginalna konstrukcja, która nie ucierpiała jako jeden z niewielu elementów w trakcie bombardowań wojennych w l. 1939-45.
  • Breitscheidplatz – z ruinami Kaiser Wilhelm Gedächtniskirche, pochodzącymi z 1895 r. Po wojnie obiekty nie odbudowano. Aktualnie tworzy zarówno pomnik cesarza Wilhelma, jak i kościół. Wnętrze ozdobiono niebieskimi płytkami.
  • Fontannę Kuli Ziemskiej (Weltkugebrunnen) – zwana przez berlińczyków Wasserklops, czyli Wodny Klops.
  • Europa-Center, czyli gmach z widocznym logo słynnej firmy motoryzacyjnej – Mercedesa. Mieści przeróżne restauracje i bary oraz kabaret.

Kaufhaus des Westens Berlin KaWeDe

Kaufhaus des Westens Berlin KaWeDe; źródło: Flickr

Następnie zajrzymy na chwilę do historycznej kawiarni Cafe Kranzler, oraz przystaniemy przed Kranzler Eck. Tę pnąca się w górę budowlę zaprojektował Helmut Jahn, jako kompleks handlowy.

Przecinając Hardenbergstrasse pieszo dostaniemy się do Muzeum Fotografii (Museum für Fotografie). Przy okazji poznamy historię starej kantyny oficerskiej, w której działa owa placówka. Gmach zbudowany w 1909 r. przystosowano do obecnej roli 95 lat później.

Po całym ekscytującym dniu podjeżdżamy autokarem pod hotel.

Obiadokolacja niezaplanowania jest na godz. 19.00. Po niej przewidziano czas wolny.

Wycieczka do Berlina – DZIEŃ II

Śniadanie 8.00 – 8.45

Wymeldowanie z hotelu – do godz. 9.00; w związku z tym prosimy spakować się przed śniadaniem.

Kolejnego dnia nasza wycieczka po Berlinie obiera na cel niezwykłą atrakcje tego miasta. Autokarem podjeżdżamy bowiem na Museumsinsel (Wyspę Muzeów), po czym zwiedzamy tę potężną instytucję kulturalną, tworzącą de facto jeden z najlepiej wyposażonych kompleksów tego typu na świecie. Warto wiedzieć, że wszystko zaczęło się od tego, że Fryderyk Wilhelm III postanowił nie zatrzymywać dłużej swej kolekcji sztuki wyłącznie dla siebie. Chcąc wyeksponować ja ludowi zbudował gmach w którym roi się od starożytnych eksponatów pozyskanych przez archeologów, oraz niemieckich i światowych artystów. W 2000 r. wartość kulturalną obiektu doceniono wpisaniem jej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zwiedzanie berlińskiej Wyspy Muzeów przebiegać będzie wg następującego harmonogramu.

  • Altes Muzeum (Stare Muzeum) – projektu Schinkla, otwarte w 1830 r. Sale w wybitne neoklasycznym stylu wypełniają prace znanych twórców. Miejsce zajmuje też Kolekcja Sztuki Antycznej (Antikensammlung)
  • Pergamonmuseum (Muzeum Pergameńskie) – z fantastycznym eksponatem, za jaki uchodzi część tzw. Ołtarza Pergameńskiego datowanego na l. 180-159 p.n.e.,na odkopanego w 1878 r. Naniesiono nań fryz ilustrujący bitwę Tytanów z bogami. Efektownie prezentuje się zajmująca dwie kondygnacje Bama Targowa z Miletu, zbudowana na rozkaz Marka Aureliusza.
  • Muzeum Sztuki Islamskiej
  • Muzeum Sztuki Starożytnej Bliskiego Wschodu (Vorderasiatisches Museum) – z elementami architektury z tamtego rejonu świata, w tym Drodze Procesowej z Babilonii i brama Isztar.
  • Bodemuseum – powstało w 1897 r. za sprawą działań Wilhema von Bode, pełniącego funkcję kustosza w miejskich muzeach. Zbiory ok 1700 rzeźb i sztuki bizantyjskiej od III do XV w. – Altenational Galerie (Stara Galeria Narodowa) – pełen płócien i rzeźb wykonywanych od XVIII do XX w. Wrażenie robi np. pomnik królowej Ludwiki z marmuru i jej siostry Fryderyki.

Wyspa Muzeów Berlin - Museumsinsel Berlin

Wyspa Muzeów Berlin – Museumsinsel Berlin; źródło: Flickr

Po ogromnej dawce wiedzy, jaką z pewnością będzie okiełznanie całego powyższego kompleksu nasz plan wycieczki do Berlina zakłada czas wolny, w wymiarze 45 minut. Prosimy o nieprzekraczanie tego czasu i zabranie się z powrotem przed tutejszym kościołem.

Tym jest Katedra Berlińskej (Berliner Dom) zbudowana w l. 1894-1905. Protestancki kościół służył jako miejsce uroczystości religijnych z udziałem członków rodu Hohenzollernów. Obchodząc kościół zerkniemy na zdobiące go mozaiki. Rzucimy okiem na stół ołtarzowy, do którego budowy posłużył biały marmur, okazałą dębową ambonę. Wreszcie udamy się do krypty w której w defektowych sarkofagach spoczywają Fryderyk Wilhelm i inni członkowie rodu.

Berliner Dom

Berliner Dom; źródło: Flickr

Następnie autokarem podjedziemy w dwa miejsca ściśle związane z Murem Berlińskim. Najpierw zajrzymy do East Side Gallery, który prezentuje elementy muru berlińskiego. Następnie obejrzeniu do Mauerpark, który tworze kompleks będący memento ofiar, które represjonowano w czasach NRD.

Dzielnica Tiergarten

Gros z ludności zamieszkującej Berlin, szacownej na 3,7 mln osób żyje na co dzień w jego licznych dzielnicach. Jedną z nich jest słynna Tiergarten. Nasz plan wycieczki do Berlina zakłada również wejście także w jej objęcia.

Sam Park Tiergarten wykształcił się z dawnych terenów na których urządzano polowania na dzikie zwierzęta, wówczas zamknięte jeszcze w granicach zieleńca. Z czasem wybitny specjalista z zakresu planowania ogrodów Peter Joseph Lennè przekształcił go w przepiękne miejsce.

Park w dzielnicy Tiergarten - wycieczka do Berlina

Park w dzielnicy Tiergarten – Wycieczka do Berlina; źródło: Flickr

Jego częścią jest dziś Ogród Zoologiczny (Zoologischer Garten), który mógłby nie powstać gdyby nie szczodrość Fryderyka Wilhelma IV. W 1842 r. uznał, że najlepiej będzie, gdy zebrane przez niego okazy zwierząt podziwiać będą mogli mieszkańcy miasta. Mimo, że w trakcie I wojny światowej atrakcją została kompletnie zniszczona, postarano się o odbudowę. W efekcie powstało jedno z największych zoo na świecie. Samego zoo nie będziemy jednak obchodzić.

Wycieczka po Berlinie zakłada bowiem skupienie się na innych komponentach, z których słynie ta okolica. Tymi są zaś typowo kulturalne atrakcje, tworzące kompleks tzw. Kulturforum. Interesująco wygląda tu Filharmonia – nad jej planami pracował nad nią Hans Scharoun. Weszła do panteonu najważniejszych instytucji kulturalnych na świece za sprawą słynnej dziś na cały świat orkiestry.

Spod ręki w architektów wyszło tu naprawdę multum budynków, które stanowią dziś najważniejsze instytucja kulturalnie stolicy Niemiec. Po kolei zajrzymy do każdej z nich, nie spędzając jednak w nich zbyt wiele czasu. Po zatrzymaniu się przy wzniesonej wg planów Scharouna mniejszą Kammermusiksaal udamy się do:

  • Muzeum Instrumentów Muzycznych (Musikinstrumentenmuseum) – na Tiergartenstrasse; placówkę wypełniono 2,5 tys sztuk okazałych instrumentów muzycznych.
  • Muzeum Rzemiosła Artystycznego (Kunstgewerbemuseum) – działa od 1985 r.; ukazuje przepięknie wykonane meble, wyroby ze złota, szkło i tkaniny. Najstarsze z eksponatów pochodzą jeszcze z rycerskich czasów średniowiecza.
  • Nowej Galeria Narodowej (Neue Nationalgalerie) – kusi pracami artystów działających w NRD.
  • Kupferstichkabinett (Zbiory Grafiki i Rysunku) – mieści 80 tys przeróżnych rysunków i akwarel oraz jakieś 520 tys grafik, nad którymi ślęczeli twórcy z różnych stron świata.
  • Galerii Malarstwa (Gemäldegalerie) – urządzona w efektownym budynku; stworzona z prac najwybitniejszych twórców Starego Kontynentu reprezentujących czasy od średniowiecza do końcówki XVIII stulecia.

Kammermusiksaal Berlin

Kammermusiksaal Berlin; źródło: Flickr

Wreszcie dotrzemy na Potsdamer Platz. Rzucimy okiem na to ciekawe miejsce, biorąc pod uwagę szeroką ofertę tutejszych sklepów, punktów gastronomicznych, czy okazałych hoteli.

Potsdamer Platz Berlin

Postsdamer Platz Berlin; źródło: Flickr

Przystaniemy również pod debis-Haus, czyli wznoszącą się na 22 p. budowlą z umieszczona w środku ruchomą rzeźbą. Obecnie bardziej znana jest jako Atrium Tower. Ludzie przychodzą tu też by pobuszować w Potsdamer Platz Arkaden – centrum handlowym.

Potsdamer Platz Arkaden Berlin

Potsdamer Platz Arkaden Berlin; źródło: Flickr

Filmowo

Wypełniając nasz plan wycieczki do Berlina podanymi tropem filmów. To umożliwi nam wizyta w Berlińskim Muzeum Filmowe (Filmmuseum Berlin). Zapoznany się w nim z kolekcją wypełniona przedmiotami wspominają mi słynna Marlenę Dietrich.

Następnie udamy się do Kollhof. Budynek ten swą popularniej zawdzięcza… windzie. Testując, to czy rzeczywiście porusza się z zawrotną szybkością wjedziemy na punkt widokowy na Berlin.

Kollhof Berlin

Kollhof Berlin; źródło: Wikipedia

Będąc z powrotem na dole ruszymy zobaczyć położone kilometr dalej na zachód Miejsce Pamięci Niemieckiego Ruchu Oporu (Gedenkstätte für Opfer des 20 Juli 1944). Zapoznamy się tu z wspominanym tu do dziś wyjątkowym spotkanie, jakie odbyło się tu w lipcu 1944 r. Część dowódców wojskowych, ma czele z Clausem von Staufenbergiem snuło tu plany zamachu na Hitlera.

Dzielnica Kreuzberg

Jeśli szukać w Berlinie dowódców na prowadzoną przez lata przez niemieckie władze politykę multi-kulti, to wydaje się, że to idealnie miejsce. Obchodząc Kreuzberg poszukamy jej więc i my.

Wycieczka po tej części Berlina pozwoli cieczomierz to jak rodziła się tutejsza mieszanina społeczeństwa. A tę tworzyli od podstaw Turcy, Grecy i przybysze z Bałkanów.

Następnie udamy się w kolejne z oryginalnych miejsc stolicy Niemiec. Za takie bezsprzecznie uchodzi sięgające 66 m wzgórze.

Dzielnica Kreuzberg Berlin

Dzielnica Kreuzberg Berlin; źródło: Flickr

Po jego zdobyciu z bliska popatrzymy na Pomnik Wyzwolenia (Kreuzbergdenkmal) w formie iglicy odlanej z żelaza. Na samym górze dostrzec można Żelazny Krzyż. Jak wiele takich elementów w Berlinie i nad nim pracował Karl Friedrich Schinkel.

Jako, że wzgórze otacza Viktoriapark, zaczerpniemy w nim nieco oddechu.

Nasza ekspedycję do Berlina zakończmy w położonym właśnie w dzielnicy Kreuzberg Muzeum Żydowskim (Jüdisches Museum Berlin).W tym celu udamy się na na Lindenstrasse. Wystawa stanowi podróż po historii obecności Żydów w Niemczech od czasów średniowiecza.

Kamienice w dzielnicy Kreuzberg - wycieczka do Berlina

Kamienice w dzielnicy Kreuzberg – wycieczka do Berlina; źródło: Flickr

UWAGA! Wszystkie bilety do muzeów i innych atrakcji stolicy Niemiec wliczone są już w cenę wycieczki!

Chcesz pojechać w nieznane? Zerknij na plan wycieczki do Melbourne.

 

Źródła:

https://www.berlin.de/sehenswuerdigkeiten/3560266-3558930-brandenburger-tor.html

https://de.wikipedia.org/wiki/Berlin

https://en.wikipedia.org/wiki/Berlin

https://www.berlin.de/sehenswuerdigkeiten/3560266-3558930-brandenburger-tor.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *