Apteczka – pierwsza pomoc w podróży

Pierwsza pomoc w podróży

Statystyki wypadków drogowych w Polsce są bezlitosne. Spływające dane o ilości wypadków i, co gorsza, ofiarach śmiertelnych, nie zmieniają niestety tego stanu rzeczy. Dlatego tak ważne jest to, by przyswoić sobie zasady, dzięki którym w razie nieprzewidzianego, tragicznego zdarzenia pierwsza pomoc może być udzielona sprawnie i fachowo. Pierwsza pomoc w podróży przewiduje postępowanie wedle pewnych zasad. Oto krótki ich zbiór.

Policja, tłumacząc, dlaczego doszło do kolejnych tragedii drogowych, podaje z reguły te same wyjaśnienia. Jak mantrę powtarzają się wyrażenia typu: „niedostosowanie prędkości do warunków na drodze, „nadmierna prędkość”, czy „kierowca zasnął za kierownicą”.

Angażowanie się w pomoc ofiarom wypadków drogowych bez wątpienia jest chwalebne. Niekiedy jednak przybiera wadliwą formę. Tymczasem wystarczy przestrzegać kilku reguł, by wszystko odbyło się zgodnie z obowiązującymi kanonami. Pierwsza pomoc w podróży opiera się przede wszystkim na posiadaniu odpowiedniej wiedzy. Warto więc ustalić, co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy, jak postępować w konkretnych przypadkach i w jakiej kolejności najlepiej wykonywać poszczególne czynności.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa dla kierowców

I tak na przykład będąc świadkiem wypadku lub widząc osoby potrzebujące pomocy, należy odpowiednio zaparkować samochód. Czyli tak z niego wysiąść, by nie narazić się na potrącenie; ma to fundamentalne znaczenie zwłaszcza w nocy. Wówczas bez zastanowienia włączyć należy światła awaryjne i przed wyjściem z auta założyć kamizelkę odblaskową. Następnie należy ustawić na drodze trójkąt ostrzegawczy.

Podchodząc do samochodu, który uległ wypadkowi, należy zwrócić uwagę, czy nie wycieka z baku paliwo. To jedna z pierwszych zasad pierwszej pomocy w podróży! Dalej należy skoncentrować swą uwagę na zaciągnięciu hamulca ręcznego? Przy sprawdzeniu stanu zdrowia uczestników wypadku należy bezzwłocznie zadzwonić po karetkę. Jeśli pomocy udziela więcej osób, jedna z powinna się tym zająć od razu. W przypadku, gdy ofiary wypadku są nieprzytomne, należy sprawdzić, czy oddychają. Najlepiej przez dziesięć sekund przyglądać się klatce piersiowej. Powyższe procedury można określają zasady, które określa kwalifikowana pierwsza pomoc. Kurs tego typu pozwala nauczyć się metod udzielania pomocy, które pozwolą na zdecydowanie lepszą reakcję, niż w przypadło przejścia podstawowego szkolenia.

Przed wyruszeniem w trasę należy zadbać o to, by prawidłowo ustawić sobie i współpasażerom przy tym zadbać, by zagłówek sięgał czubka głowy. Zwiększa to szansę na to, że w razie mocnej stłuczki głową kierowcy i pasażerów nie odchyli się zanadto do tyłu. Warto o tym pamiętać, gdyż taki ruch wywołuje wiele przykrych w konsekwencji dolegliwości.

Chorujący na cukrzycę przed udaniem się w podróż jako kierowcy powinni sprawdzić poziom cukru we krwi. Zapobiega je to nagłemu pogorszeniu stanu zdrowia na drodze, gdzie konsekwencje tego boga być katastrofalne.

Szczególną ostrożność powinny zachować osoby po zażyciu środków przeciwbólowych. Skład mocniejszych z takich leków działa otępiając, co wpływa na wydłużenie czasu reakcji za kółkiem.

Apteczka samochodowa

Tak to już jest, że właściciele samochodów i kierowcy częstokroć, wręcz obsesyjnie dbają o czystość samochodu. I jest to oczywiście, jak najbardziej godne polecenia, aczkolwiek czy z taką samą pieczołowitością podchodzą do skompletowania jednego z najważniejszych elementów wyposażenia. No bo przecież trudno uznać, że apteczka pierwszej pomocy z wyposażeniem, do takiego nie należy, prawda?

Zajętym osobom, które nie mają za bardzo, kiedy udać się na stacjonarne zajęcia pozostaje kurs pierwszej pomocy online. W programie nauki znajduje zazwyczaj się wiele pożytecznych elementów. Wśród nich wyróżnić można, chociażby skompletowanie potrzebnego zestawu. Prowadzący zajęcia zwracają wówczas uwagę na leki, które powinny bezsprzecznie się w nim znaleźć.

Już z samego charakteru podróżowania jasno można wywnioskować, że zawiera ono w sobie konieczność przemieszczania się. A skoro tak to nie można zapominać o lekach pomagających w trakcie objawów choroby lokomocyjnej. Często pojawiające się wówczas nudności zepsuć mogą przyjemność z turystycznej eskapady. Wybierającym się w wysokie partie gór warto polecić coś na wypadek wystąpienia choroby wysokościowej.

Prócz nich powinny znajdować się w niej leki przeciwbólowe. Warto zabrać coś także na dolegliwości żołądkowe, z którymi często ma się do czynienia w podróży. Dobrym pomysłem także zabranie ze sobą specyfiku, który działa zobojętniająco na kwasy żołądkowe. W przypadku alergików nie można zapomnieć o dedykowanych im farmaceutykom.

Klasycznym składnikiem, jaki powinna mieścić apteczka pierwszej pomocy, są ogólnodostępne środki przeciwbólowe. Spośród najpowszechniej występujących warto wybrać zawierające paracetamol.

Apteczka – pierwsza pomoc w podróży

Apteczka – pierwsza pomoc w podróży; źródło: Pixabay

Udając się samochodem na wakacje, warto spakować także maści i kremy przydające się w monecie ukąszenia przez różnego typu owady, krem z hydrokortyzonem działający na wszelkiego rodzaju wysypki skórne. 1

Ale to nie wszystko, co powinno się znaleźć w zestawie ratunkowym. Rozpowszechniane dziś mocno zasady pierwszej pomocy, zawierają także porady, wśród których w immanentną częścią wyposażenia są niewielkie nożyczki, którymi do odpowiednich rozmiarów dociąć można środki opatrunkowe.

Obok nich powinna się tam znaleźć pęseta. To bowiem kolejny element, który często jest standardem w większości apteczek i może być przydatny do wyciągania drzazg, usuwania drobnych kawałków kamienia lub brudu podczas czyszczenia rany, lub do wielu innych praktycznych zastosowań. 2

Pierwsza pomoc przy krwotoku

Pewnie nie raz każdy z nas śledziła doniesienia medialnie opisujące tragiczne wydarzenia na drodze. Jedne były efektem brawury, inne tego, iż niczego nie można było dostrzec przez mgłę spowijającą szosę. Widok zmiażdżonych karoserii samochodów, z jakimi wieże się fatalny wypadek oczywiście ma przełożenie także na obrażenia, jakie stają się udziałem kierowców i pasażerów.

W tym większą uwagą należy podejść to wiedzy, której przedmiotem jest pierwsza pomoc w podróży przy krwotoku. Jej poznanie pozwala na przykład rozpoznać pochodzenie krwi. Brzmi to może nieco enigmatycznie, aczkolwiek jest to dość proste. Wystarczy zaobserwować jej kolor: jasna czerwień informuje o tym, że źródłem jest tętnica; ciemniejsza zaś, że żyła.

Widok upływającej z ciała krwi powinien dać asumpt do jak najszybszego podjęcia czynności ratunkowych. Ich podstawą jest oczywiście zatamowanie krwawienia. A skoro tak, to każdy kurs pierwszej pomocy jasno ukazuje pełne spektrum działania.

Zakładanie opatrunku

Rzeczą absolutnie najważniejsza jest oczywiście odpowiednie założenie opatrunku. W zależności od rodzaju i rozległości ran używa się do tego plastrów bądź bandaży. Pozwolą one obłożyć skaleczenia, a także wynikające z wypadku skaleczenia. A, jako że te mogą objąć różne części ciała, a w związku z tym rozmaitą powierzchnię skóry należy mieć do dyspozycji zestaw plastrów i bandaży o niejednakowej wielkości. Warto nadmienić także, iż w wyniku oparzenia, powstaje szczególny rodzaj uszkodzenia skóry, skutkujący powstawaniem pęcherze. Wobec tego warto zainwestować wcześniej w produkty dedykowane właśnie oparzeniom.

Wracając jednak do meritum, znacznie bardziej efektownego działania wymagają poważne krwotoki. Pierwsza pomoc w podróży zwłaszcza, powinna wówczas osadzać się na umiejętnym wykonaniu opatrunku. Najbardziej adekwatnym do tego narzędziem jest gaza, za pomocą której można wykonać szereg potrzebnych zabiegów. Począwszy od oczyszczenia rany, aż po tamowanie upływającej krwi z organizmu. Sytuację ratuje możliwość wcześniejszego zaopatrzenia się w dostępne w każdej aptece sterylnie pakowane zestawy, które docięte są już w taki sposób, by móc z nich skorzystać na różnej wielkości ranach.

Apteczka – pierwsza pomoc w podróży

Zakładane opatrunku; źródło: Flickr

Założenie opatrunku z reguły nie powinno sprawiać większego kłopotu. Wielokrotnie przecież, nawet w domu konieczne było podjęcie się wykonania takiej czynności. W monecie, kiedy następuje wypadek z reguły, nerwy biorą górę i paraliżuje nas strach. Aby tego uniknąć, najlepiej odbyć szkolenie pierwszej pomocy, na którym specjaliści tłumacza jak zachować się w takich sytuacjach i jak automatycznie zareagować na wydarzenia. Poruszane są nim również kwestie korzystania z tzw. taśmy chirurgicznej, pozwalającej skutecznie zespolić bandaż, bądź samą gazę w miejscu zranienia.

W trakcie kursu pierwszej pomocy dowiedzieć się można także jak korzystać z bandaży elastycznych. Przez to, że są doskonałym sposobem na zapewnienie opatrunkowi tak potrzebnego zabezpieczania konkretnego miejsca przed zakażeniem, ich popularność rośnie. 3

Posługiwanie się strzykawką i wykonywanie zastrzyków to także cenna umiejętność. Podobnie jak zakładanie szwów. Elementy te składają się na dobry kurs pierwszej pomocy. Certyfikat, jaki otrzyma każdy, kto ukończył zajęcia, jest cennym dokumentem. Nie tylko jest potwierdzeniem nabytych umiejętności, ale także pozwala zyskać pewność siebie, tak potrzebna w momencie wystąpienia sytuacji kryzysowej.

Sprawdź też, jak dobrze wybrać ubezpieczenie turystyczne.

 

Źródła:

1 https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/travelers-firstaid-kit

2 https://theplanetd.com/travel-first-aid-kit/

3 https://www.nomadicmatt.com/travel-blogs/first-aid-kit/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *