Szukając miejsca, do którego można się udać na wypad na narty, ludzie często natykają na ofertę rejonu Alta Badia, otoczonego przez włoskie Dolomity. Leżący w górskich dolinach rejon pełen jest niewielkich wiosek, ale to nie one bezpośrednio są magnesem dla aktywnych turystów.
Dlaczego warto wybrać się na narty do Alta Badia? Choćby dlatego, że okolica Cortina d’Ampezzo stanowi popularny kurort narciarski, pozwalający szaleć po ośrodku Dolomiti Superski. Kupno skipasu otwiera przed narciarzami możliwości jazdy na nartach po doskonale przygotowanych trasach, jest ich tu sporo, bo jakieś 130 km. Próbując się zapoznać z samą miejscowością, przed wyruszeniem na białe szaleństwa, warto przejść się główną arterią Strada Colz. 1
Cieszący się popularnością wśród narciarzy rejon Alta Badia, administracyjnie leżący w prowincji Bolzano, usadowił się na wysokości sięgającej od 1400 do 2778 m n.p.m. nad poziomem morza, w centrum obszaru narciarskiego. Panujący tu klimat pozwalają cieszyć się bardzo dobrymi warunkami, począwszy od ostatnich dni listopadzie. aż po połowę kwietnia. 2
Źródło: Flickr
Na narty do Alta Badia
Do dyspozycji narciarzy są tu 53 wyciągi. Najdłuższy z nich – krzesełkowy ma 2068 m. Szusującym zapewniono też możliwość skorzystania z kolejek gondolowych i zwykłych wyciągów narciarskich. Aby dostosować ofertę do różnych turystów, trasy pogrupowano, oznaczając różnymi kolorami, na: łatwe w kolorze niebieskim, średnie – czerwone i najbardziej wymagające (czarne). 3
Wyciągi te dowożą m.in. na wysokość 2050 m n.p.m., gdzie rozciąga się znany w okolicy płaskowyż Piz La Isla, z którego rozpocząć można szusowanie po dobrze utrzymanych trasach narciarskich. Dobrze ubity, za sprawą objeżdżających trasy ratraków, wiedzie łagodnie opadająca trasą, stwarzając możliwość przyjemnego cieszenia się jazda na nartach.
Gros z wytyczonych tu tras na narty oznaczona jest kolorem niebieskim. Przez to nie sprawia trudności nawet niebędącym specjalistami w dziedzinie zjazdu na nartach. Na tych, którzy potrzebują większych wyzwań, czekają czerwone nitki. Ba, dla uwielbiających ekstremalne przeżycia przygotowano także trasy oznaczone czarnym kolorem; jest ich co prawda stosunkowo mało, ale zaprawieni w bojach narciarze mogą się z nimi zmierzyć.
Najbardziej oblegana ze wspomnianych najtrudniejszych tras jest Gran Rosa. Zorganizowana pośród drzew prezentuje się naprawdę spektakularnie. Dość powiedzieć, że stromizna sięga tu 60 stopni!
Sezon narciarski na Alta Badia duża w listopadzie, zaś ostatnie podrygi szusujący zaliczają w kwietniu. Co ciekawe inauguracji sezonu towarzyszy impreza Gourmet Ski Safari przybliżająca specjały tutejszej kuchni. A o tym, że jest wyjątkowa, dowodzi fakt, iż tutejsi kucharze realizują program Sciare con gusto – Narciarstwo dla smakoszy. Przepyszne dania mają oczywiście swoją cenę, ale jak ma być inaczej, skoro to najlepsi fachowcy w swym fachu.
Okolice szczytu Lagazuoi wabią narciarzy 8,5 km trasą. Dla miłośników historii, w szczególności II wojny światowej, na szczycie Lagazuoi (2778 m n.p.m) przygotowano niezwykłe muzeum. Dostarcza porcji wiedzy o wojennych czasach naznaczonych wydrążeniem w strukturze góry tuneli, w których organizowano stanowiska strzelnicze.
Coś dla zaawansowanych
Trasy narciarskie w Alta Badia tworzą też bardziej wymagające propozycja, takie jak Salla Ronda. Oj, nie powinni się brać amatorzy. Wytyczono je, korzystając z możliwości, jakie dawały tutejsze przełęcze. Sprawną obsługę turystów zapewniają 222 wyciągi m.in. Costabela, czy Carpazza na górę Porta Vescovo.
Inna z kolejek dla narciarzy – Fodom, pozwala skorzystać z wyciągu Lezuona. Doświadczeni ludzie wybierający się na narty wybrać mogą jeszcze wyciąg Ciavazes – Grohman, zjazd z przełęczy Sella do Selvy.
Nie bez przyczyny uznaje się ją za jedną z najlepszych alpejskich tras. Szusując tu, można cieszyć się nieprzerwanym ciągiem tras liczącym 30 km długości, pozwalającym zróżnicować spędzany aktywnie czas. 4
Źródło: Flickr
Na polu turystyki narciarskiej w Alta Badia
Sama gmina Badia, leżące w regionie Trydent-Górna Adyga w swych granicach mieści kilka wiosek, by wspomnieć tylko Pedraces, San Leonardo czy La Villa z renesansowym zamkiem Castel Colz. Będąc tutaj wziąć na cel także inne tutejsze miejscowości.
Jednym jest Corvara, także słynące z tras narciarskich. Największa z tutejszych miejscowości leżącą na wysokości 1568 m n.p.m. mimo swej długiej, gdyż sięgającej XIII w. historii zostało „odkryte” w XIX w. stuleciu, kiedy zaczęli tu zjeżdżać żądni szusowania na nartach. 5
Nowy etap w rozwoju turystyki narciarskiej otwarto tu jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Założony wówczas w Corvara – premierowy ośrodek szkoleniowy jazdy na dwóch przyczynił się do rozpoczęcia szeregu inwestycji. Głównie w wyciągi, czego przejawem był pierwszy z nich obsługujący. Postęp wymuszał jednak zmiany i tak w 1947 r. uruchomiono tu pierwsza na terenie Italii kolej krzesełkową. 6
Obecnie jeden z tutejszych stoków – Boè wytyczono tak, że jego końcówka mieści się niemal w samym centrum Corvary. Inne godne polecenia trasy narciarskie to:
- Capanna Nera
- Col Alt
- Colfosco
Wśród tutejszych zabudowań wyróżniają się kościoły. Jeden – Santa Carina ma korzenie w 1498 r. i mieni się w środku malowidłami ściennymi. Innym jest Chiesa di San Vigilio. Prócz niego zabudowania tworzą tu sięgające epoki średniowiecza domy z kamienia i drewna. 7
Inne ciekawe miejsca
Corfosco, inna z miejscowości, która leży na wysokości 1645 m n.p.m., już w XIX w. kusiła trasami, na które wybierano się na narty. Te w pełni zostały odkryte jednak po otwarciu w 1947 r. wyciągu krzesełkowego. 8
Przez szereg lat swą markę budował też inny z włoskich ośrodków narciarskich, konkretnie San Cassiano. Narciarze z chęcią korzystają z oferty stoku Armentaroli. 9
Tak wyczekiwany przez wielbicieli jazdy na nartach okres zimowy, wiąże się z podjęciem nie lada wysiłku. Nie tylko z wiązanego z samym szusowanie. Nie mniej istotnym aspektem jest bowiem kwestia wyboru dobrej miejscówki.
Czerpiąc z rozmaitych zasobów tego typu lokalizacji, natknąć się można na ofertę rejonu Alta Badia, we włoskich Dolomitach. Leżący w górskich dolinach rejon pełen jest niewielkich wiosek, ale to nie one bezpośrednio są magnesem dla aktywnych turystów.
Cortina d’Ampezzo – mekka narciarstwa
Cokolwiek na tym zaważyło, okolica Cortina d’Ampezzo stanowi popularny kurort narciarski. Przybywającym tu zimą turystom pozwala on szaleć po ośrodku Dolomiti Superski. Jego wyższość nad innymi tego typu miejscami wielu argumentuje tym, że kupno skipasu otwiera przed narciarzami możliwości jazdy na nartach po doskonale przygotowanych trasach. A tych bezsprzecznie jest ich tu, gdyż jakieś 130 km. Próbując się zapoznać z samą miejscowością, przed wyruszeniem na białe szaleństwa, warto przejść się główną arterią Strada Colz. 10
Do wyjaśnienia pozostają jeszcze podstawowe informacje o tym atrakcyjnym ośrodku. A więc tak… Cieszący się popularnością wśród narciarzy rejon Alta Badia, administracyjnie leżący w prowincji Bolzano, usadowił się na wysokości sięgającej od 1400 do 2778 m n.p.m., w centrum większego obszaru dedykowanego aktywności zimowej. Panujący tu klimat pozwala cieszyć się bardzo dobrymi warunkami, począwszy od ostatnich dni listopadzie, aż po połowę kwietnia. 11
Bajeczne warunki
Jeszcze bardziej do wybrania tej właśnie okolicy przekonuje fakt, iż do dyspozycji narciarzy pozostają tu 53 wyciągi. Najdłuższy z nich – krzesełkowy ma 2068 m. Szusującym na nartach zapewniono też możliwość skorzystania z kolejek gondolowych i zwykłych wyciągów narciarskich. Aby dostosować ofertę do różnych turystów, trasy pogrupowano, oznaczając je różnymi kolorami, na: łatwe w kolorze niebieskim, średnie – czerwone i najbardziej wymagające (czarne). 12
Wyciągi te dowożą m.in. na wysokość 2050 m n.p.m., gdzie rozciąga się znany w okolicy płaskowyż Piz la Isla, z którego rozpocząć można szusowanie po dobrze utrzymanych trasach narciarskich. Dobrze ubity, za sprawą objeżdżających trasy ratraków, wiedzie łagodnie opadająca trasą, stwarzając możliwość przyjemnego cieszenia się jazdą.
Gros z wytyczonych tu tras oznaczona jest kolorem niebieskim. Przez to nie sprawia trudności, nawet niebędącym specjalistami w dziedzinie zjazdu. Na tych, którzy potrzebują większych wyzwań, czeka czerwona nitka. Ba, dla uwielbiających ekstremalne przeżycia przygotowano także trasy oznaczone czarnym kolorem; jest ich co prawda stosunkowo mało, ale zaprawieni w bojach narciarze mogą się z nimi zmierzyć.
Źródło: Flickr
Słynne trasy narciarskie w Alta Badia
Trzeba przyznać, że kierujący tym całym biznesem zaaranżowali tu wszystko dosyć dobrze. Przykładem najbardziej oblegana, że wspomnianych najtrudniejszych tras – Gran Rosa. Zorganizowana pośród drzew prezentuje się naprawdę spektakularnie. Dość powiedzieć, że stromizna sięga tu 60 stopni!
Do zweryfikowania pozostaje termin, w jakim najlepiej udać się w tę część włoskim Dolomitów. Rokowania dotyczące warunków są następujące: sezon narciarski na Alta Badia duża w listopadzie, zaś ostatnie podrygi szusujący zaliczają w kwietniu. Co ciekawe inauguracji sezonu towarzyszy impreza Gourmet Ski Safari przybliżająca specjały tutejszej kuchni. A o tym, że jest wyjątkowa, dowodzi fakt, iż tutejsi kucharze realizują program Sciare con gusto – Narciarstwo dla smakoszy. Przepyszne dania mają oczywiście swoją cenę, ale jak ma być inaczej, skoro to najlepsi fachowcy w swym fachu.
Warto też zwrócić uwagę na okolice szczytu Lagazuoi, które wabią narciarzy 8,5 km trasa. Dla miłośników historii, w szczególności II wojny światowej, na szczycie Lagazuoi (2778 m n.p.m) przygotowano niezwykłe muzeum. Dostarcza porcji wiedzy o dawnych czasach naznaczonych wydrążeniem w strukturze góry tuneli, w których organizowano stanowiska strzelnicze.
Coś dla zaawansowanych
Trasy narciarskie w rejonie Alta Badia tworzą też bardziej wymagające propozycje. Ich egzemplifikacją jest Salla Ronda. Oj, nie powinni się brać amatorzy…
Wytyczono je, korzystając z możliwości, jakie dawały tutejsze przełęcze. Sprawną obsługę turystów zapewniają 222 wyciągi m.in. Costabela, czy Carpazza na górę Porta Vescovo. Inna z kolejek dla narciarzy – Fodom, pozwala skorzystać z wyciągu Lezuona. Doświadczeni miłośnicy jazdy na nartach wybrać mogą jeszcze wyciąg Ciavazes – Grohman, zjazd z przełęczy Sella do Selvy. Nie bez przyczyny uznaje się ją za jedną z najlepszych alpejskich tras. Szusując tu, można cieszyć się nieprzerwanym ciągiem tras liczącym 30 km długości, pozwalającym zróżnicować spędzany aktywnie czas. 13
Źródło: Flickr
Na polu turystyki narciarskiej w Alta Badia
Prowadząc kampanię promocyjną, miejscowe władze zwracają też uwagę na inne aspekty turystyczne. Sama gmina Badia, leżąca w regionie Trydent-Górna Adyga w swych granicach mieści kilka wiosek, by wspomnieć tylko Pedraces, San Leonardo czy La Villa. Tą ostatnia kusi renesansowym zamkiem Castel Colz. Będąc tutaj wziąć na cel także inne tutejsze miejsca. Jednym niewątpliwie jest Corvara, także słynąca z tras narciarskich. Największa z tutejszych miejscowości, leżąca na wysokości 1568 m n.p.m. mimo swej długiej, gdyż sięgającej XIII w. historii, zostało „odkryta” w XIX w. stuleciu, kiedy zaczęli tu zjeżdżać żądni szusowania na nartach. 14
Skądinąd, nowy etap w rozwoju turystyki narciarskiej otwarto tu jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Założony wówczas w Corvara premierowy ośrodek szkoleniowy jazdy na dwóch deskach przyczynił się do rozpoczęcia szeregu inwestycji. Postęp wymuszający zmiany w 1947 r. wymusił uruchomienie pierwszej na terenie Italii kolei krzesełkowej. 15
Obecnie jeden z tutejszych stoków, z których korzystają wybierający się na narty – Boè wytyczono tak, że jego końcówka mieści się niemal w samym centrum Corvary. Inne godne polecenia trasy narciarskie to: Capanna Nera Col Alt Colfosco A co dla miłośników zwiedzania? Wśród tutejszych zabudowań wyróżniają się, przede wszystkim, kościoły. Jeden – Santa Catarina ma korzenie w 1498 r. i mieni się w środku malowidłami ściennymi. Innym jest Chiesa di San Vigilio. Prócz niego zabudowania tworzą tu sięgające epoki średniowiecza domy z kamienia i drewna. 16
Pozostałe możliwości
W Corfosco, czyli innej z miejscowości, która leży na wysokości 1645 m n.p.m., już w XIX w. wytyczono kuszące narciarzy trasy. Te w pełni zostały odkryte jednak po otwarciu w 1947 r. wyciągu krzesełkowego. 17
Popularna wśród wybierających się do Włoch na narty Alta Badia lśni bogactwem doprawdy wielu ośrodków, z których korzystać mogą narciarze. Przez szereg lat swą markę budował choćby San Cassiano. Aktualnie wybierający się te rejony z chęcią korzystają z oferty stoku Armentaroli. 18
Źródło: Flickr
Źródła:
1, 3, 10, 12 https://it.wikipedia.org/wiki/Alta_Badia
2, 6, 11, 15 https://www.altabadia.org/en/winter-holidays/ski-holidays-dolomites/ski-holidays-alta-badia.html
4, 13 https://it.m.wikipedia.org/wiki/Sellaronda
5, 7, 14, 16 https://it.m.wikipedia.org/wiki/Corvara_in_Badia
8, 17 https://it.m.wikipedia.org/wiki/Colfosco_(Corvara_in_Badia)
9, 18 https://it.m.wikipedia.org/wiki/San_Cassiano_(Badia)