Monfalcone – atrakcje włoskiego miasteczka nad Adriatykiem

Monfalcone

Jednym z wyróżników Włoch, z całą pewnością są mieściny, które mono swej niewielkiej powierzchni oferują mnóstwo przyjemności ze zwiedzania. Do grona tych miejscówek z pewnością zaliczyć można Monfalcone, niespełna 30 tys. miasteczko w regionie Friuli-Wenecja Julijska. Chcąc poznać atrakcje Monfalcone, trzeba udać się do prowincji Gortcha, gdzie u wybrzeży Adriatyku, konkretnie w Zatoce Panzane, ledwie 6 ledwie 6 m n.p.m. zatopić się można w wyjątkowo klimatycznym miejscu.

Sekretem nazwy miasteczka jest Monte Falcone, a więc miejscowa płaskorzeźba krasowa, która pnie się w górę i jest widoczna za miastem. Zbudowana tam twierdza Rocca di Monfalcone. Wg historyków twierdza powstała w 490 r. z rozkazu władcy Ostrogotów – Teodoryka. Od tego czasu kolejni władcy przebudowywali ją na swoja modłę, czyniąc zeń symbol miejscowości. Odnawiana przez szereg lat po II wojnie światowej, zyskała nowego znaczenia za sprawą urządzonego przez władze muzeum ukazującego skarby paleontologiczne. A wracając do przeszłości, to budowniczowie zaplanowali stworzenie kamiennej budowli, z charakterystyczną wieżą oparta o plan kwadratu. Otoczywszy ją murem, stworzyli imponujące umocnienia, które dziś pozwalają cieszyć się wspaniała panorama na okolicę. Nic dziwnego, że twierdza uchodzi dziś na największą atrakcję Monfalcone.

Rocca di Monfalcone - Twierdza Monfalcone

źródło: Wikipedia

Mury miejskie Monfalcone

źródło: Wikipedia

Czy warto jechać do Monfalcone?

A wracając do historii… Czasy Imperium Rzymskiego były dla Monfalcone okresem rozwoju. Mieszkańcy tych ziem czerpali garściami z położenia swej osady, leżącej wówczas na trasie szlaku Via Gemina. Turyści, zastanawiać się dziś co zobaczyć w Monfalcone, muszą wiedzieć, że można tu dziś dostrzec ślady dawnej potęgi tej mieściny. Wszystko dzięki pozostałościom, zwłaszcza łaźniom, które poczęto stawiać tu w końcówce I w. p.n.e. Po okresie świetności łaźnie popadły w ruinę. Ich pierwotne znaczenie przywrócono im w 1433 r., kiedy to wykorzystując okazję, jaką była rewitalizacja miejskiego portu, postanowiono ponownie uaktywnić gorące źródła. chcąc dostosować je no nowych czasów w 1840 r. miejscowi wznieśli nowy gmach, umożliwiając chętny, korzystanie z wód, mających dobry wpływ na stan zdrowia. Nadejście XX w. i przychodząca wraz z im rewolucja przemysłowa znalazła odzwierciedlenie w połączeniu miasta linia kolejowa z Triestu. W rezultacie w mieście zaczęły powstawać rozmaite wytwórnie i fabryki. Najcenniejszym okazem była oczywiście otwarta w 1908 r. Stocznia Marynarki Wojennej. Jak to w takich przypadkach bywa, działający przemysł skusi wielu ludzi do przeprowadzki do Monfalcone. Dość powiedzieć, że liczba ludności uległa prawie potrojeniu, wobec czego miasto zamieszkiwało 12,5 tys. ludzi. W kolejnych latach historia zatoczyła , można rzec, podwójne koło. Najpierw po raz kolejny, tym razem za sprawą działań prowadzonych podczas I i II  wojny światowej łaźnie straciły swa funkcję, stając się areną działań wojskowych, którzy urządzili tu bazę. Nowe otwarcie dla tego niesamowitego obiektu nastąpiło w 2010 r., kiedy to zaordynowano przywrócenie im blasku. Architekci i budowniczy stanęli na wysokości zadania, dzięki czemu, można dziś cieszyć oko obiektem, wprost nawiązującym do starożytnego stylu.

Swoją drogą, w trakcie I wojny światowej Monfalcone, w regionie Friuli Wenecja Julijska stało się areną mniejszych i większych starć. Obejmujące pieczę nad miastem po zakończeniu I wojny włoskie władze za punkt honoru postawiły sobie odbudowę miasteczka, tworząc warunki do sprawnego działania stoczni. Zatrudnienie w niej pracownicy odegrali wielką rolę w rozwoju okolicy, między innymi wymuszając postawienie domów mieszkalnych w pobliskim Panzano. W 1944 r. Monfalcone było kilkukrotnie bombardowane przez alianckie samoloty. Co jeszcze warto wiedzieć o historii tego miasteczka? Z pewnością ciekawostkę stanowi fakt, iż Monfalcone przechodziło z rąk do ręką, w XIX w. pieczę trzymali nad nim Austriacy.

Co warto zobaczyć Monfalcone? Katedrę planu Berniniego!

Włochy to kraj, w którym znajduje się ponad 20 tys. kościołów. Niektórzy doliczyli się ich ponoć, aż  65 tys. Czy może więc dziwić, że na liście tego co zwiedzić w Monfalcone, znajduje kilka obiektów natury sakralnej? Za najważniejszy z ich uchodzi oczywiście katedra w Monfalcone, posiadające status bazyliki. Pierwotny gmach w stylu neoromańskim zaprojektował Gino Bernini. Dziś neoromańska bazylika pw. św. Ambrożego w dzisiejszej formie jest efektem odbudowy ze zniszczeń, jakie poniosła w czasie I wojny światowej. Niestety w czasie tego konfliktu zbrojnego wiele z pięknych dział artystycznych zostało bezpowrotnie zniszczonych. Oddana do użytku w 1929 r. katedra doczekała się dzwonnicy dopiero 29 lat później. Wpatrując się w gmach taj katolickiej świątyni próżno szukać wyrafinowanych zdobień, aczkolwiek ów brak wynagradzają znajdujące się w środku obrazy i rzeźby.

Katedra św. Ambrożego w Monfalcone

źródło: Wikipedia

Pozostałe religijne atrakcje Monfalcone

Planując co też  zobaczyć w Monfalcone, niezaprzeczalnie trzeba wziąć pod uwagę również inne kościoły. Spore wrażenie na turystach może robi świątynia pw. Najświętszej Marii Panny Różańcowej (Chiesa della Beata Virgine del Rosario). Decydując się go zobaczyć warto wiedzieć, że nim powstał obecny budynek, wierni ochoczo korzystali z kościoła, wybudowanego jeszcze w XVI stuleciu. Jednak kiedy w trackie I wojny światowej spadły na niego bomby, miejscowi z oryginalnego wyposażenia uratowali jedynie figurę Madonny, oraz słynną rzeźba z wizerunkiem lwa św. Marka, którą następnie wykorzystano w trakcie odbudowy. Wspomniana statua Madonny z Dzieciątkiem ma ma wartość nie tylko religijna, ale także historyczną, gdyż specjaliści orzekli, że jest jednym z pierwszych takich elementów rzeźbiarskich, jaki powstał w okolicy. 44

Zwiedzając Monfalcone (region Friuli Wenecja Julijska), warto odwiedzić sanktuarium Najświętszej Marii Panny Marceliny. Owa atrakcja Monfalcone zasługuje na szczególną uwagę z racji faktu, iż stanowi najstarszy kościół w mieście. Jego powstanie łączy się z reakcją miejscowych na epidemię dżumy, jaka wybuchała tu w XVI w. Wierząc w boską interwencje mieszkańcy miasta w 1386 r. wznieśli w tym miejscu kaplicę. To zo widać tutaj dziś jest wynikiem trwającej cztery lata budowy, zakończonej w 1844 r. Wchodząc do środka zerknąć można na freski i obrazy ukazujące św. Antoniego z Padwy i św. Różę z Vierbo, a także wizerunki św. Łucji, św. Agaty i św. Apolonii, które zdobią ołtarz boczny dodany pięć lat po otwarciu kościoła. Mieszkańcy Monfalcone chełpiąc się bogatą historią swojej miejscowości, zwracają także uwagę na kościelną chrzcielnice, którą stworzono w 1547 r.

Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Marceliny Monfalcone

źródło: Wikipedia

Pozostałe atrakcje Monfalcone

Zastanawiając się co zobaczyć w Monfalcone, nie sposób nie dostrzec ciekawie prezentującego się Palazzo Veneto, z poł. XV w. W swej historii pełnił rolę siedziby burmistrza, stacjonował w niej mały garnizon, a część nawet przeznaczono pod niewielkie więzienie. Jakież więc było zdziwienie, kiedy pewnego dnia postanowiono go zaadoptować na probostwo miejscowej katedry. Po tym, jak w latach 60. XX w., wydając nie małą sumkę zakupiła go gmina, urządzono w nim siedzibę urzędników. W ten sposób odrestaurowany budynek do dziś emanuje iście wenecką stylistyką, którą można docenić wpatrując się elegancką strukturę, wzbogaconą zdobieniami i łukowatymi oknami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *