Spływy kajakowe

Kajaki i spływy kajakowe w Polsce

Spływy kajakowe to jeden z najbardziej pociągających, a zarazem widowiskowych sposobów spędzania wolnego czasu. Zasadne jest więc zadanie sobie pytania, co pociąga ludzi do tego rodzaju aktywności? Och, wymieniać by można godzinami. Jedni uwielbiają typowo sportowy charakter jaki zapewniają kajaki. Z kolei z pełnym przekonaniem można stwierdzi, że miłośnicy natury koncentruję w ich trakcie na samym bliskim kontakcie z przyrodą.

Pójście tropem wiosłowania po meandrujących polskich rzekach wymaga jednak podstawowej orientacji, odnośnie tego, co oferują poszczególne cieki wodne. Jakkolwiek by na to nie spojrzeć, wydaje się, iż kajakarze najczęściej wybierają do tego miejscówkami, określane jako bystrza górskie. Kajaki i spływy kajakowe w Polsce wymagają wszak odpowiedniej oprawy ze strony otaczającej przyrody.

Świadome spływy kajakowe

Znamienne jest to, że myśląc o wyprawie, której osia jest podążenie nurtem rzeki, szczególnie podczas pierwszych wypraw, w ogóle nie myśli się o wpływie, jaki każdy jej uczestnik ma dany obszar.

A przecież, nie od dziś wiadomo, że turystyka prócz swoich pozytywnych funkcji, może również negatywnie wpływać na pewne sfery życia. Niejednokrotnie już okazywało się, że masowe podróżowanie stało się przyczyną występowania ogromnych kłopotów. Czy to przejawiających się stanie środowiska, czy to mających odzwierciedlenie w poziomie życia mieszkańców pobliskich terenów.

Dlatego też wybierając się na kajaki, warto wiedzieć, że od pewnego czasu działalność turystyczna w tym aspekcie ukierunkowana jest na to, by z różnych użytków ekologicznych i kulturalnych mogły korzystać kolejne pokolenia. Aby jednak do tego doszło konieczne jest stałe edukowanie ludzi. Uosabiają to starania rzeszy ludzi z całej Polski, którzy za pośrednictwom prowadzonych w różnych formach programów, dbają o zachowanie jak największej ilości gatunków roślin, zwierząt. Oraz ogólnie pojętego dziedzictwa kulturowego.

Uczestnicy spływów kajakowych, są ponadto uczulani na wyzwania, jakie stoją przed nowoczesnymi formami turystyki. Płynący z nurtem rzek bardzo często spędzają noc na otwartym terenie, co ma przepełnienie konieczność późniejszego ogarnięcia kwestii gospodarki odpadami pozostawionymi przez podróżnych. Do tego dochodzą także mechanizmy, związane z wytwarzaniem energii elektrycznej potrzebnej tej niesztampowej grupie podróżnych. 1

Spływ kajakowy w PolsceSpływ kajakowy w Polsce; źródło: Flickr

Spływy kajakowe – godne polecenia polskie rzeki

Wybór odpowiedniego miejsca na to, by wybrać się na eskapadę w kajaku, na terenie Polski nie nastręcza wielu rudości. Rzek mamy wszak sporo, a wiele spośród tych cieków wodnych nadaje się idealnie na spędzenie czasu sam na sam z wiosłami.

Interesująco przedstawia się choćby możliwość, jaka jest spływ kajakowy Widawką, której nurt wiedzie przez 100 km. Chcąc optymalnie pokonać całą tę długość najwygodniej podzielić całą aktywność na trzy dni. W efekcie dopłynąć można do celu, jakim jest jedna z większych rzek w Polsce – Warta, której Widawka stanowi dopływ. 2

Niemal wszyscy, kajakarze cenią sobie sobie kształt przebiegu tej rzeki. Warte podkreślenia jest to, że roi się w niej od zakrętów. Mało tego, na płynących mogą czekać pewne niespodzianki, gdyż rosnące na jej brzegach drzewa lubią zagradzać drogę płynących kajakami.

Kajakowa wyprawa Białą Przemszą daje z kolei możliwość wiosłowania na długości 64 km. Do tego, w jej malownicze rejony pozwalają przekroczyć granice województw. W tym przypadku małopolskiego i śląskiego. Niemniej warto pamiętać o tym, że rzeka ta jest jedną z trudniejszych i wybierać się na nią powinni mający już pewne doświadczenie kajakarze. To co czeka na nich w trackie spływu kajakowego to rozgałęzienia i efektownie wyglądające progi wodne. A także bagniska. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż umiejscowienie rzeki w pobliżu lasu skutkuje tym, że niejednokrotnie trzeba się liczyć za koniecznością pokonania powalonych drzew. Owe okoliczności przyrody wprowadza jednak tak potrzebny, na takich wyprawach, element dzikości. 3

Kolejną rzeką, którą warto rozważyć w kontekście wybrania się na nią wraz z kajakiem, bezsprzecznie jest Drwęca. Dlaczego? Ano głównie dlatego, że płynie ona aż przez 220 km! To zaś musi implikować związane z tym korzyści pośrednie. Zaliczyć można do nich można to, że na tracie cieku wodnego leżącego na terenie Pojezierza Mazurskiego i Pojezierza Chełmińsko-Dobrzyńskiego mieści się dużo zakrętów. Ponadto wola losu zdecydowała, że spływ kajakowy pozwala aktywnym turystom nacieszyć oczy widokiem przyrody. Spora część szlaku wodnego biegnie poprzez lasy i pola. Wzdłuż rzeki leży sporo interesujących turystycznie miejscowości, w których warto choćby się na krótko zatrzymać. Okolice rzeki są bardzo dobrze przygotowane na turystykę kajakową, tego odzwierciedleniem są liczne pola namiotowe w bezpośredniej bliskości brzegu. 4

Spływy kajakowe w Polsce

Spływy kajakowe w Polsce; źródło: Flickr

Kajaki dla szukających mocnych wrażeń

Pośród wielorakich działań, które można organizować w związku z poruszaniem się kajakami, na przestrzeni lat wykształciło się wiele różnych aktywności, które znacząco się między sobą różnią. Wielu ludzi dzięki temu łączy swoje pasje, czemu dowodzą wyprawy, z wykorzystaniem tego popularnego sprzętu do pływania.

Ci, którzy na piedestale stawiają tzw. ekoturystykę, uskuteczniają swe pasje na rozmaitych wyprawach, które cechują właśnie spływy kajakowe. W zasadzie, to można podciągnąć to pod aktywność wypoczynkową z uwzględnieniem sportowego charakteru. Ale nie każdym to wystarcza…

W opozycji do nich, poszukujący zastrzyku adrenaliny, koncentrując się na zmaganiach znanych jako widowiskowe kajakarstwo górskie. Pokonywanie przez płynących serii kaskad może budzić zachwyt. A są i tacy, którzy jeszcze bardziej powiększają wachlarz możliwości w tym zakresie. Wystarczy wspomnieć, że ostatnimi czasy coraz bardziej popularne jest organizowanie spływów kajakowych zimą. Decydują się na nie ci, który uwielbiają aktywności podwyższające poziom adrenaliny. 5

Do tego dochodzi rozmaitość stylów, jakie oferuje popularny rafting. Najwięcej adrenaliny dostarcza z pewnością pokonywanie kaskad. Aczkolwiek, nie mniej widowiskową formą korzystania z kajaka jest slalom polegający na konieczności wpasowania się w ustawione słupki i pokonanie tym samym wytyczonego toru. 6

Na zakończenie warto docenić starania dzisiejszych producentów używanego podczas spływów kajakowych sprzętu. Tajemnica poliszynela jest, iż aktualnie ich wyroby wytwarzane są z różnorakich materiałów, co odpowiada sposobowi ich wykorzystania. Produkowane są więc z włókna szklanego i plastiku, ale także drewno i metalu. A nawet tkanin, który następnie mogą być nadmuchane powietrzem.

W zależności od użytego surowca każdy ze zbudowanych kajaków ma inne walory. Czasem jest to niezwykła wytrzymałość innym kości zapewniają za łatwe przenoszenie. Jeszcze innym razem odporność na promieniowanie ultrafioletowe. 7

I to by było na tyle. Mamy nadzieję, że zainteresowaliśmy Was tą tematyką. No to co? Pora zmierzyć się z wyzwaniem i ruszyć w pierwszą wyprawę.

Źródła:

1 https://en.wikipedia.org/wiki/Ecotourism

2 https://pl.wikipedia.org/wiki/Widawka_(rzeka)

3 https://pl.wikipedia.org/wiki/Bia%C5%82a_Przemsza

4 https://pl.wikipedia.org/wiki/Drw%C4%99ca

5, 7 https://en.wikipedia.org/wiki/Kayaking

6 https://en.wikipedia.org/wiki/Whitewater_kayaking

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *