Ilha Fernando do Noronha

Ilha Fernando do Noronha – wczasy w Brazylii na wyjątkowej wyspie

Aby znaleźć na mapie brazylijski archipelag Ilha Fernando do Noronha, należy skierować wzrok na wschodnie wybrzeże kraju. A później szukać na Atlantyku, oddalonego około 370 km od Natal, niewielkiej kropki, a właściwie kropek. Mimo że może podtarcie tu dla turystów może okazać się kłopotliwe – warto. Tutejsza przeszłość, jak i piękno okolicy może sprawić, że wczasy w Brazylii będą nad wyraz udane.

Grupa wysepek, których doliczyć się tu można aż 21, jest oczywiście pamiątką po sporej aktywności wulkanicznej. W związku z tym nie trudno się domyślić, iż obszar ten nigdy nie był połączony z kontynentalną częścią Ameryki Południowej. Dziś jest starannie chronionym obszarem o charakterze przyrodniczym. I nie ma się czemu dziwić. Wysepkę upatrzyły sobie ptaki, dla których jest przystankiem w drodze na południe.

Dawne czasy na Ilha Fernando do Noronha

Kwitnąca tu turystyka, oferuje wybierającym wczasy w Brazylii moc atrakcji. By wspomnieć tylko o możliwości bliskiego obcowania z przyjaznymi delfinami, czy zejściem pod powierzchnię wody i podziwianiem piękna przyrody w postaci wielkich żółwi morskich. Dla nurków świetnie brzmiącą informacją jest to, że w trackie swej aktywności przypatrzeć się mogą z bliska rafie koralowej. 1

Ale to nie jedyne co można tu zobaczyć. Są i skały, zaś porą deszczową na Baia do Soncho podziwiać można wodospad. Na wyspie są też zielone żółwie, ważące około 170 kg i mierzące 1,5 m długości.

Wnikając w szczegóły historii jej odkrycia, można się nieco pogubić. Fakty, mieszają się tu z półprawdami, a i pewnie mieści się w nic sporo fantazji. Najoględniej rzecz ujmując, jedna z wersji mówi, że odkrycie wyspy nastąpiło w 1503 r., a dokonał tego sam Amerigo Vespucci. Choć akurat, tu można polemizować, co zresztą odzwierciedla jej dzisiejsza nazwa. Okazuje się bowiem, że wcześniej zawitał tu portugalski żeglarz Fernão de Noronha. Sęk w tym, iż pierwszy o tym miejscu oficjalnie zaraportował Vespucci.

Ilha Fernando do Noronha

Ilha Fernando do Noronha; źródło: Flickr

Jakby tego było mało, wspominany szlachcic de Noronha, stał się zresztą oficjalnie jej właścicielem po tym, jak… otrzymał ja w prezencie od Vespucciego. Cały ambaras polegał jednak na tym, że ten był tak (nie)zainteresowany wyspą, że… nigdy na nią nie zawitał. Ot, nietrafiony prezent.

Mimo tego z czasem podjął działania, które pozwoliły wyspie na zaistnienie w świadomości szerszej grupy ludzi. Kiedy w 1503 r. zaczęto tu budować magazyny, przez kolejną dekadę służyły handlarzom drewnem dostarczanemu na wybrzeże przez tutejszych Indian.

Potomkowie de Noronhy, pozostając formalnie właścicielami wysepki, nigdy nie przejawiali nią wielkiego zainteresowania. Jakby tego było mało, wyspa przechodziła później często z rąk do rąk. Zaanektować próbowały ją władze Francji, Holandii, w końcu Portugalii. Okres ten naznaczony był także organizacja na niej kolonii karnej działającej tu od XVII stulecia.

Godne uwagi jest, że w trakcie II wojny światowej, sprzyjająca aliantom Brazylia udzieliła pozwolenia amerykańskim wojskom na utworzenie tu bazy lotnictwa.

Natura do odkrycia – wczasy w Brazylii na Ilha Fernando do Noronha

Do wyjaśnienia pozostaje to, skąd wzięła się obecna popularność Ilha Fernando do Noronha, której główna wyspa stanowi mikry kawałek lądu mający wymiary 10 na 3 km. Niewątpliwie ma swoje korzenie w l. 70 XX w. Poczynione wtedy kroki otwarły nieznana dotąd szerzej wysepka na obecność turystów, z czego ci skrzętnie zresztą korzystali, meldując się w nowo otwartym zajeździe.

Przede wszystkim to jednak decyzje podjęte w kolejnej dekadzie spotęgowały korzystne dla wyspy zamierzenia. Najpierw nadano wyspie status obszaru stanu Pernambuco, by z czasem otworzyć tu Narodowy Park Morski Fernando de Noronha. Połączenie, z pozoru wody i ognia, czyli dbałości o stan przyrody i stworzenia typowo turystycznej miejscówki, okazało się strzałem w dziesiątkę.

Stanowi on obszar zajmujący jakieś 70% całej wyspy. Nietypowy jest fakt, iż to właśnie w jego granicach położone są plaże, na których wygrzewają się spędzający wakacje w Brazylii. 2

Zwiedzanie Villa Dos Remedios

Konsekwencją prowadzonych działań było sformalizowanie statutu wyspy. Tak, w 1737 r. Portugalczycy, którzy wyparli stąd francuskie siły, zbudowali fort – Forte de Nossa Senhora Dos Remedios. Do prac przystąpili z takim rozmachem, że do końca stulecia wzniesiono pięć okazałych stanowisk, wyposażonych w ponad 50 armat, a liczba stacjonujących tu żołnierzy przekraczała 500 osób.

Dwa lata później 1739 r. oficjalnie pełnił już rolę więzienia, którego cele ulokowano pod ziemią. Główne wejście tworzyła wówczas gigantycznych rozmiarów brama, silne obsadzona strażą. Więzienie pełniło swą funkcję do 1910 r. Wówczas myślano, że już nigdy nie wrócą czasy, kiedy na wyspie roiło się od skazańców. Tymczasem już 28 lat później władze Brazylii, urządziły tu typowo polityczne więzienie, skazując na pobyt w nim, niewygodnych dla siebie osobników. Kres jego działalności nastąpił w 1957 r. 3

Forte de Nossa Senhora Dos Remedios Ilha Fernando do Noronha

Forte de Nossa Senhora Dos Remedios; źródło: Wikipedia

Zapewniając sobie względny spokój, przystąpiono do założenia miasta z prawdziwego zdarzenia. Zuchwały plan przyniósł rezultat w postaci założenia Vila dos Remédios.

Czerwone mury Palácio de São Miguel rozpoczęto stawiać w 1947 r. Konkretnie przyczynili się do tego skazańcy, oddelegowani do pracy przy jego budowie. Oddany do użytku w kolejnym roku z miejsca stał się miejscem urzędowania zarządzających. Typowo kolonialna rezydencja, do dziś zwraca uwagę efektownymi balkonami oraz schodami. Wnętrza pełne są oryginalnych, wykonanych w oł XX w. mebli, zaś ściany ciekawie prezentujących się płócien. A to nie wszystko, gdyż zacnie komponuje się tu z nimi witraż, którego bohaterem jest Archanioł Michał.

Palácio de São Miguel Vila dos Remédios Ilha Fernando do Noronha

Palácio de São Miguel Vila dos Remédios: źródło: Wikipedia

O tym, jak wielkim wyczynem było wyposażenie miasta w świątynię z prawdziwego zdarzenia, świadczy to, że kościół MB Nieustającej Pomocy w Villa Dos Remedios udało się ukończyć dopiero po 35 latach od rozpoczęcia prac. Otwarta w 1772 r. Igreja Nossa Senhora Dos Remedios od razu stała się duma tutejszych wiernych. Patrząc na niego dziś, kołacze się po głowie, jak to się stało, że kościół znajduje się w tak dobrym stanie? Kto czeka na jakąś niesamowitą opowieść, może poczuć się zawiedziony. Ot, jest efektem prowadzonych w dekadzie XIX w., a następnie w 1915 i 1919 r. prac. Mało tego skrupulatna renowacja z 1988 r. sprawiła, że świątynia do dziś sprawia całkiem ładne wrażenie.

Aaaa, i jeszcze jedno. Jeśli będziecie mieli szczęście i będziecie tu 29 sierpnia, z całą mocą będzie mogli poczuć, z jakim animuszem miejscowi obchodzą tutejsze święto patronackie. Naznaczone zarówno uroczystościami kościelnym, jak i lżejszymi, typowo rozrywkowymi imprezami, zapewne zapisze się w pamięci na lata. 4

Vila dos Remédios Ilha Fernando do Noronha

Vila dos Remédios; źródło: Wikipedia

Czy to dobry kierunek na wczasy w Brazylii?

Aż szkoda, że tak niewiele turystów może się cieszyć pięknem, administracyjnie należącej do stanu Pernambuco, Ilha Fernando do Noronha. Ale ważniejsze jest dobro przyrody. Prawo zakazuje pobytu na wyspie większej liczbie ludzi, wybierających się na wakacje w Brazylii, niż 480 w jednym czasie. Główna jej plaża to de Leao.

Co ciekawe wyspa sięga pod powierzchnię oceanu na 4 km. Korzystają z tego nurkowie, którzy lobują się w podziwianiu podwodnej rafy koralowców ryb i… wraków zatopionych statków. Ciekawe czy szukają w nich skarbów?

Patrząc w druga stronę, tzn. unosząc głowę w górę, zobaczyć można Morro do Pico – Spiczaste Wzgórze. Szczyt wznoszący się na 323 m n.p.m. to idealny punkt obserwacyjny. Jednocześnie jest najwyższym szczytem całego archipelagu. Jak można się domyślić, większość góry spoczywa pod powierzchnią wody, a to, co wystaje jest ledwie cząstką wulkanicznego systemu. 5

Morro do Pico Ilha Fernando do Noronha

Morro do Pico Ilha Fernando do Noronha; źródło: commons.wikimedia.org

Informacje praktyczne 

Turyści wybierające wczasy w Brazylii, na wyspę Fernando do Noronha mogą się dostać na nią drogą powietrzną i morską. Loty obsługiwane są przez linie z portów w Natal i Recife.

Decydując się na skorzystanie z połączeń drogą morską, wybrać można trwające od 4 do 6 dni rejsy, realizowane przez przewoźników z Recife, Natal i Fortalezy.

Poznaj także atrakcje Rio de Janeiro.

Źródła:

1 http://www.noronhabookers.com/index.html

2 https://www.lonelyplanet.com/brazil/fernando-de-noronha/attractions/parque-nacional-marinho-de-fernando-de-noronha/a/poi-sig/1378231/1315051

3 https://pt.wikipedia.org/wiki/Forte_de_Nossa_Senhora_dos_Rem%C3%A9dios_(Fernando_de_Noronha)

4 https://pt.wikipedia.org/wiki/Pal%C3%A1cio_de_S%C3%A3o_Miguel

5 https://pt.wikipedia.org/wiki/Morro_do_Pico

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *