Tuszetia

Gruzińska Tuszetia – turystyka na dziko

Tuszetia to gruziński region, który z całą pewnością nie jest pierwszym wyborem turystów, którzy planują podróż na Kaukaz. Ten dziki rejon ściąga przede wszystkim ludzi marzących o przeżyciu przygody, nie liczących się z koniecznością korzystania z wygód, jakie oferują najpopularniejsze kurorty.

Pora na poznanie Tuszetii i dowiedzeniu się co nieco o tym niezwykłym regionie świata.

Gdzie leży Tuszetia?

Ten gruziński rejon rozpościera się w miejscu, gdzie ona się w górę zbocza północnej części Kaukazu. W efekcie jest terenem rzez który przechodzą granice z Czeczenia i Dagestanem.

Czy Tuszetię można zwiedzać przez cały rok?

Niestety nie. Wszystko dlatego, że przez ok. osiem miesięcy w Tuszetia jest niedostępna dla większości podróżników. Wszystko z wagi na obfite opady śniegu i temperatury z które sprawiają, że zalega na tym obszarze. Druga zaczyna być przejezdna w okolicach czerwca i można się nią poruszać gdzieś do końcówki października.

Tuszetia GruzjaTuszetia Gruzja; źródło: Flickr

Czym zajmują się w Tuszetii miejscowi?

Ze względu na charakter terenu, wielu mieszkańcy Tuszetii zaangażowania jest w hodowlę był i owiec. Co ciekawe wypasając je latem zmieniają miejsca zamieszkania na górskie obszary, by zima powrócić do leżących niżej wiosek.

Czy warto udać się nad jezioro Oreti?

Zdecydowanie tak! Nie dość, że jezioro Oreti ma charakter polodowcowy, to jeszcze leży ponad miejscowymi wioskami, na wysokości 2670 m n.p.m. co sprawia, że jest idealnym punktem widokowym na całą Tuszetię.

Gdzie miejscowi przede wszystkim stawiają swoje domy?

Miejscowi mieszkają w górskich wioskach, budując domach wokół Tebulos do wysokości do 1345 m n.p.m.

Jaką religię wyznają i w jakie przesądy wierzą Tuszeci?

Mieszkańcy Tuszetii z reguły wyznają wiarę chrześcijańską. Niemniej do dziś dużą estymą otaczają miejsca, które ich przodkowie wykorzystywali do pogańskich obrzędów. Interesujące jest również to, że gros z mieszkańców tego gruzińskiego regionu nie spożywają wieprzowiny, wierząc w to, że przynosi to pecha.

W jaki sposób najczęściej przemieszczają się zamieszkujący Tuszetię ludzie?

Tuszetia to rejon z który miejscowi przemierzają konno. Zwierzęta te są równie częstym widokiem jak tutejsze góry. Fantastycznie dostosowują się do tutejszych warunków, bez problemu wspinając na stronę wzniesienia.

Dlaczego warto odwiedzić Dartlo?

Miejscowość Dartlo to nieduża wieś, która w przeszłości naznaczona była punktami obronnymi. Do dziś pochodzące ze średniowiecza baszty robią spore wrażenie. Stanowiły dawniej miejsce do schowania dobytku i samych ludzi w trakcie napaści że strony nieprzyjaciół. Część z nich zaadoptowano na miejsca noclegowe.

Co zobaczyć w Shenako?

Shenako stanowi niewielką wioskę, leżącą pod szczyrem Diklo. W miejscowości zobaczyć można elementy lokalnej architektury, a za największa atrakcję uchodzi wybudowany w 1843 r. kościół pw. Świętej Trójcy.

Jak wygląda sytuacja z dostępem do prądu w Tuszetii?

Pragnący wybrać się w podróż do Tuszetii powinni wiedzieć, że jedyną w zasadzie możliwością korzystania z energii elektrycznej jest posiadanie paneli solarnych i dedykowanej im instalacji.

Czy w Tuszetii znajdzie się coś dla wielbicieli wojskowości?

Jedną z głównych atrakcji turystycznych Tuszetii jest twierdza Kesel. Po jej wybudowaniu składało się na nią aż trzynaście wież. Do dziś ostało się z nich siedem. Aktualnie w jednej z nich mieści się polecane turystom muzeum. Dawniej twierdza służyła mieszkańcom wioski do obrony podczas najazdów. Powstała w XII w., kiedy tereny obecnej Tuszetii stały się celem Mongołów.

Jaką uroczystość szczególnie celebrują mieszkańcy Tuszetii?

Święto Atengenoby (Atnigenba), obchodzone jest w końcówce lipca, bądź na początku sierpnia. Jest dla miejscowych ważniejsza uroczystością niż kościelna Wielkanoc, czy Boże Narodzenie. W ich trakcie swe oryginalne rytuały odprawia męska część społeczeństwa Tuszetii.

Jak się dostać do Tuszeti?

Najlepiej samochodem? Skorzystać z oferty wypożyczalni wozów z napędem na cztery koła. Kto nie czuje się dobrze na forach drogach może skorzystać z usług przewoźników oferujących transport samochodem.

Która z miejscowości jest tu największa?

Omalo, to jedyna większą osada Tuszetii, zamieszkana przez… kilkadziesiąt osób. Stanowiąca stolicę regionu miejscowość leży w północnej części zbocza Wielkiego Kaukazu. Dostanie się do Omalo wymaga podążania drogą biegnąca przez przełęcz Abano, położoną na wysokości 2850 m n.p.m.

Omalo Tuszetia

Omalo Tuszetia; źródło: Flickr

Która z dróg robi tu największe wrażenie?

Mimo, że w gruzińskiej Tuszetii roi od specyficznie wyglądających traktów, na szczególną uwagę zasługuje droga prowadząca z Pshaveli do Omalo. Wydrążona w skale ścieżka i jest bardzo wąska, co utrudnia wymijanie się kierowcom.

Gdzie turyści mogą się zatrzymać odwiedzając Tuszetię?

Region pozbawiony jest ekskluzywnych hoteli. Większość miejsc noclegowych stanowią małe hoteliki i prowadzone przez miejscowych pensjonaty.

Czy w Tuszetii można liczyć na dobrze zaopatrzone sklepy?

Turyści udający się z wizytą do Tuszetii, muszą zdawać sobie sprawę z tego, że funkcjonuje tu niewiele sklepów. Z tego względu jadąc samochodem najlepiej jak najwięcej zabrać ze sobą, pamiętając o zakazie wwozu wieprzowiny, co podyktowane jest tutejsza kulturą. Ewentualnie zrobić zakupy wcześniej, w dużym gruzińskim mieście.

Źródło:

https://en.wikipedia.org/wiki/Tusheti

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *