Co zwiedzić na Dżerbie? Wczasy z atrakcjami na tunezyjskiej wyspie

Dżerba

Zwiedzanie Afryki to marzenie, które pragną spełnić miliony ludzi na świecie. Rozmiar tego kontynentu i jego charakterystyka sprawia jednak, że do niektórych miejsca nie tylko łatwiej się dostać, ale też przeżyć w nim niesamowite przygody. Jednym z takich miejsc jest Dżerba – tunezyjska wyspa. Co zwiedzić na Dżerbie w trakcie nie tylko wakacyjnej wizyty?

Nim jednak udamy się na ekscytujące wczasy na Dżerbę warto się do tego odpowiednio przygotować. Prócz zwyczajowego spakowania tego, co potrzeba niewątpliwie godzi się zaczerpnąć więcej informacji o tej destynacji, by móc poznać wszystkie atrakcje Dżerby. A tych jest sporo, ponieważ nie jest ona wcale taka mała. Dość powiedzieć, że to, że zajmuje 512 tys. km2 przez co może się poszczycić tym, że jest największą powierzchnią w północnej części Czarnego Lądu.

Afrykańskie wakacje – co zobaczyć na Dżerbie?

Piękne plaże to miejsca, które przyciągają zainteresowanie ze strony turystów bodaj najbardziej. Ale to nie jedyna dostępna opcja, gdyż nastawionych na zabawę wabi głośna muzyka kluby, w których można się nieźle wyszaleć.

Wycieczki na Dżerbę są często wybieraną opcją przez podróżników z uwagi na multum możliwości, jakie daje ten ląd. Otóż estetyka tego miejsca sprawia, że prócz wspomnianych piaszczystych plaż i interesujących zabytków, na turystach wrażenie robi również tutejsza natura. Mieniące się zielenią drzewa dają wgląd w piękno tutejszej przyrody na czele z palmami.

Pasjonaci historii miejsc, które odwiedzają wyspę nie muszą przesadnie się wysilać zastanawiając się co zwiedzić na Dżerbie? Jeśli czytaliście mitologię, być może pamiętacie, że wedle niej to owa tunezyjska wyspa jest lądem, do którego przybił Odyseusz, powracając w rodzinne strony. Co więcej, tak spodobała się jego załodze, że ta z nic nie chciała ruszyć w dalszą podróż. Czy może więc dziwić, że także dziś Dżerba i wakacje to często łączona para? 1

Najważniejsze atrakcje Djerby – odkrywamy Houmt Souk

Największe miasto wyspy to bezsprzecznie najlepsze, co ma do zaproponowania Dżerba. Co zobaczyć w Houmt Souk? Podążając wąskimi, klimatycznymi ulicami tego miasta zachwycić się można jasnymi zabudowaniami. Ich biel w połączeniu z niebieskim kolorem okien i drzwi, a także pastelowymi kolorami domostw i innych obiektów budowlanych powoduje, że można poczuć tu ten wyjątkowy klimat towarzyszący afrykańskim miastom.

Houmt Souk DżerbaHoumt Souk; źródło: Flickr

Ważnym aspektem jest to, że zwiedzanie Dżerby, a przynajmniej spacer po stolicy wyspy ułatwią rozciągnięte nad ulicami arkady, dające schronienie przed palącym słońcem. Dzięki temu skupić się można w pełni nad chłonięciem okolicy urozmaiconej fondukami, czyli osobliwych kwadratowych dziedzińców wypełnionych sklepami Podążając ich śladem, z łatwością dotrzeć można, że część z nich posłużyła miejscowym do urządzania w nich hotelików i tańszych obiektów noclegowych.

Wyspa Dżerba dla lubiących zwiedzać

Zamieszkane przez muzułmanów Houmt Souk pozwala zajrzeć także do miejscowych świątyń. Jedna z nich, Jemaâ El Ghorba (Meczet Cudzoziemców), została zbudowana w już w XV stuleciu. Co ciekawe wcale nie miała pełnić funkcji głównego miejsca modlitw w mieście, jak jest obecnie. Stawiając go myślano przede wszystkim o medresie, w której niejaki Brahim El Jemni organizował nauki. 2

Są i inne obiekty kultu, które oferuje Dżerba. Co zwiedzić szukając czegoś naprawdę oryginalnego? Z pewnością na liście turystów powinien się znaleźć Jemaâ Ettrouk, czyli po naszemu meczet Turków. To, co go wyróżnia, to charakterystyczny minaret w typowo osmańskim stylu. Historia meczetu sięga XVI w., kiedy polecenie jego budowy padło z ust niejakiego Ghazi Mustaphy Beya. Regularnie restaurowana świątynie nie ma może imponującego wysokością minaretu, niemniej warto wejść na obszerny dziedziniec. 3

Jeszcze starszą budowla jest meczet Sidi Brahim El Jemni. Wzniesiony w 1674 r. architektonicznie wyróżnia się dachem z kilkoma sklepieniami.

Wizytując muzułmańskie miejsca modlitw w Houmt Souk trafić można na niezwykłą historię Sidi Zitouni. Wsłuchując się w inną miejscową legendę w meczecie wieczorami pojawiają się… dżiny. Poszukujący ich miejscowi odchodzą stąd więc dopiero, gdy zajdzie słońce.

Dżerba - tunezyjska wyspa

Dżerba; źródło: Flickr

Co oferuje Dżerba – Tunezja w lokalnym klimacie

Już po krótkim pobycie dostrzec można, że Djerba to wyspa, która w pozwala zatopić się w typowo lokalnym klimacie. Najlepszym miejscem do tego, by turyści poznali prawdziwe Houmt Souk jest miejski targ, nad którym unoszą się wspaniale zapachy. Ich źródłem są uderzające w nozdrza z całą mocą przyprawy oferowane przez miejscowych handlarzy. Gorzej, jeśli chodzi o zapach, przedstawia się kącik rybny. To jednak nie odstrasza klientów. Świeżo złowione ryby szybko znajdują nabywców. Wizyta na targu to też okazja do pobudzenia zmysłu wzroku, gdyż ten mocno szaleje zaś z uwagi na kolorystykę sprzedawanych tu dywanów. 4

co zobaczyć na Dżerbie mogą osoby lubiące historyczne budowle? Umocniony zamek z fortem Borj El B’bir to zdecydowanie jedna z perełek, jeśli chodzi o atrakcje Dżerby. Zbudowany w 1432 r., a następnie rozbudowany 130 lat później dzięki zaangażowani Aniu Sulejmana Wspaniałego to miejsce szczególnie nie tylko z uwagi na swą historię. Turyści, którzy nade wszystko przedkładają piękne widoki, muszą zerknąć na rozciągającą się z niego panoramę z widocznym portem. 5

Tkanka miejska Houmt Souk wypełniona jest jeszcze innymi miejscami, do których warto zajrzeć, spędzając tu wakacje. Djerba kusi bowiem wieloma historycznymi pomnikami. Na uwagę turystów zasługuje choćby Kopuła Walczących (Goubbat El Moujahdine). Wiecie, że wykonany z kutego żelaza obiekt stanowi miejsce pochówku trzech miejscowych uczonych?

Obchód najważniejszej części miasta to też okazja do tego, by zwiedzić Muzeum Dziedzictwa Tradycyjnego Derby Sztuki Nowoczesnej Afryki. W zamierzeniu twórców placówka ta miała się stać miejscem, w którym zatonąć się można z historią całej wyspy. I trzeba uznać, że to się udało; dość powiedzieć, że pierwsze wystawy organizowano tu w XII stuleciu! Miejscówka ta poświęcona była wspomnianemu już Sidiemu Zitouniemu, którego w XVIII w. uhonorował gubernator wyspy.

Zmieniony z czasem w typowo muzułmański gmach typu zawija obiekt pozwala zerknąć na wyroby ceramiczne, kolorowe szkło i klejnoty, a także dawne warsztaty garncarskie. Ekspozycja podzielona jest tematycznie, co pozwala w każdej z sal poznawać inne elementy poświęcone:

    • rybołówstwu
    • rolnictwu
    • ceramice
    • tkactwu
    • złotnictwu

Sporo miejsca zajmują także eksponaty przybliżające motywy ludowe w postaci strojów i skrzyć, przyborów kuchennych. 6

Co zwiedzić na Dżerbie? Suk, twierdza, meczet i synagoga czekają

Poszukując lokalnego kolorytu warto udać się na suk Errbaa. Przechadzając się po nim, warto wyobrazić sobie gwar wydawany przez prowadzących tu swą działalność rozmaitych rzemieślników, krawców i szewców, a także jubilerów. Zwolennicy obiektów militarnych z niezaprzeczalni ukontentowani będą tutejsza twierdzą Aghlabid, która zaczerpnęła nazwę od arabskiej dynastii rządzącej tutejszymi ziemiami.

A co ponadto? Wycieczka na Dżerbę zapewnia możliwość zerknięcia na studnię artezyjską Bir Erroumi. Jej historia sięga czasów, kiedy za inwestycje odpowiadali tu Francuzi,, którzy zdecydowali się wykopać sięgającą 767 m dziurę. 7

Za nie lada atrakcję Dżerby uważa się także synagogę El-Ghriba. Znajdująca się w wiosce Erriadh jest miejscem szczególnym. Raz w roku biorą ją we władanie pielgrzymi, żydowska społeczność rozsiana po całej północnej części kontynentu afrykańskiego. Warto zobaczyć tu salę modlitewną w błękitnym wydaniu i niesamowicie cenny egzemplarz żydowskiej świętej księgi – Tory.

Wyspa Dżerba kusi też muralami. Kto je lubi, koniecznie musi zapuścić się na spacer tutejszymi uliczkami. Na ściany budynków artyści nanieśli wspaniale, kolorowe malowidła dodając miejscu dodatkowego wymiaru. 8

Dobrą wiadomością jest to, że wyspa ta stanowi idealne miejsce tego, by udać się na nią z dziećmi na wczasy. Dżerba oferuje sporo możliwości dla rodzin. Jednym z najpopularniejszych miejsc jest niezwykle efektowne Djerba Explore, czyli największa farma krokodyli w basenie Morza Śródziemnego! Przeżyć tu można doprawdy niesamowite chwile, samodzielnie karmiąc zwierzęta. Ale to nie wszystko, co oferuje ta atrakcja Djerby, gdyż zajrzeć tu tez można do muzeum ukazującego lokalną historię. Wśród zgromadzonych eksponatów roi się od tradycyjnych strojów, w których chodzą Berberowie oraz antycznych egzemplarzy staranie kaligrafowanych pism. 9

Jako typowo turystyczny kierunek wyspa pełna jest hoteli. Miejscowi zaś, co naturalne, nastawieni są na czerpanie zysków z turystyki. Widocznie w pełnej krasie hotele w pełni zaspokajają jednak wygórowane potrzeby przybywających na wczasy na Djerbę. Chociaż zdąża się, że ci zwykle mają ochotę nie tylko na leniuchowanie na plaży, ale i przejażdżkę na wielbłądzie, czy wykorzystanie sprzyjających wiatrów w trakcie surfingu.

O czym by tu jeszcze? A… Jeśli zastanawiacie się co takiego przywieźć z wakacji w Tunezji, to akurat najpowszechniejsze są tu wyroby z ceramiki. I to w przeróżnej formie. Poszukując czegoś ciekawego warto zajrzeć do miejscowości Guellala (Kallala). Wędrówka główną ulicą miasta daje okazje na zwiedzanie Dżerby w nieco innym stylu naznaczonym możliwością zachwycenia się wyrobami miejscowych rzemieślników sprzedających talerze, kubki, czy wreszcie dzbanki. Robiąc mały rekonesans, podczas wczasów w Tunezji, bezsprzecznie warto zboczyć z głównych ulic, zaglądając, w miarę możliwości, na wewnętrzne podwórza. To właśnie w mieszczących się tam niewielkich, często rodzinnych zakładach powstają owe cuda.

Jak zorganizować zwiedzanie Dżerby na własną rękę?

Dżerbę zwiedzać można na rozmaite sposoby. Dostać się na nią można choćby promem. Opcja ta polecana jest tym, którzy chcą jeszcze na kontynencie wynająć samochód, by cieszyć urokami odkrywania Dżerby we własnym tempie.

Inną opcją jest na skorzystanie z autobusów w Tunisie i skorzystanie z jednego ze wspominanych rejsów. Najwygodniej jest jednał skorzystać z ofert linii lotniczych, realizujących połączenia na lotnisko Djerba-Zarzis.

Komunikacja publiczna na Dżerbie jest niestety jej piętą achillesową, niemniej jednak turyści samodzielnie zwiedzający tę tunezyjską wyspę, cenią sobie tutejsze tanie taksówki, tudzież dostępne do wynajęcia motocykle. 10

 

Źródła:

https://en.wikipedia.org/wiki/Djerba

2 https://fr.wikipedia.org/wiki/Mosquée_des_Étrangers

3 https://en.wikipedia.org/wiki/Mosque_of_the_Turks

4, 7 https://en.wikipedia.org/wiki/Houmt_El_Souk

5 https://en.wikipedia.org/wiki/Borj_El_Kebir

6 https://momaa.org/directory/musee-du-patrimoine-traditionnel-djerbien/

8 https://en.wikipedia.org/wiki/El_Ghriba_Synagogue

9 https://www.musement.com/pl/djerba/djerba-explore-park-tour-226178/

10 https://wikitravel.org/en/Djerba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *