Nyíregyháza Węgry

Nyiregyhaza i jej atrakcje – nieoczywisty kierunek dla turystów

Zachodnia część Węgier to jest część tego kraju, która szczyci się obecnością dużych miast. Jednym z nich jest Nyiregyhaza. Mając chęć na poznanie nowego miejsca, warto się tam wybrać i poznać ciekawe miejsca i wszystkie atrakcje Nyiregyhazy. Może i leżą ona poza głównymi szlakiem turystycznym, ale zdecydowanie mogą zaskoczyć in plus. Będąca częścią komitatu Szablocs-Szatmar-Bereg

Atrakcje Nyiregyhazy szczególnie mogą podobać się tym turystom, którzy szukają regionalnego wymiaru. Tutaj podsycany jest on skomplikowanymi zależnościami narodowościowymi i religijnymi. Potomkowie dawnych osiedleńców z Rumunii i obecnego terenu Ukrainy i Rosji, składają się na bogatą mozaikę kulturową. Leżące w zachodniej części ziemię tego rejonu – Nyirseg, nie bez kozery określa się właśnie „krainą brzóz”. Tu gdzie dziś rozciągają się pola uprawne, dawniej roiło się od drzew tego gatunku.

Efektowna rzeźba Nyíregyháza Węgry

źródło: Flickr

Największe atrakcje Nyiregyhazy

Zresztą miejsc, których nazwa wprost odwołuje się do brzóz, jest tu więcej. Sama stolica regionu – Nyiregyhaza to dobitny przykład. Pełna historii miejscowość, istniejącą już w 1209 r., swój najciekawszy okres przeżywała za panowania dynastii Batorych. Niestety przełom XVII i XVIII w. przyniósł spore problemy. Zniszczone miasteczko starał ratować się nowy właściciel tych ziem, niejaki hrabia Ferenc Karolyi. Próbując znaleźć sposób na odtworzenie ośrodka, skierował się na Słowację, przekonując tamtejszych ewangelików do przeprowadzki. Ci wkrótce opanowali miasto, czego przejawem było choćby wzniesienie kościoła. W 1824 r. w mieście nastąpił nagły zwrot. Mieszkańcy, chcąc zrobić kolejny krok ku rozwojowi zaproponowali rodowi Karolyich, że odkupią ich majątek. Tak Nyiregyhaza zaczęła energicznie się rozwijać.

Nyiregyhaza została zniszczona w 1944 r. kiedy wzięły ją na cel alianckie bombowce.

Najważniejszy plac Nyiregyhazy zdobi od 1812 r. pomnik Lajosa Kossutha. Zresztą wziął od niego nazwę. Kossuth ter zabudowany jest kilkoma ciekawymi obiektami. Wystarczy spojrzeć na kościół NMP Patronki Węgier, wzniesiony w początkach XX stulecia pod nr 4. Plac zdobi też gmach ratusza (Varoshaza), w ewidentnie klasycystycznym stylu, dostosowany do obecnego wyglądu w 1872 r., choć postawiony już trzy dekady wcześniej.

Bezsprzecznie ciekawie prezentuje się kolejna atrakcja turystyczna w Nyiregyhazie, a mianowicie Korona Hotel w stylu secesyjnym; jego inauguracja w 1895 r. zapisała się do annałów historii miasta, jako wyjątkowa chwila, ponieważ tutejsze wnętrze jako pierwsze w mieście zyskało światło zasilane energią elektryczną. W 1892 r. zbudowano nową siedzibę władz; tzw. Megyheaza ma eklektyczny styl.

Brzeg placu wypełnia Tarekpalora, czyli Pałac Kasy Oszczędnościowej z 1912 r. Obecność Żydów znalazła ujście w powstaniu w mieście synagogi. Stojącą przy Martirok tere 6 powstała w l. 20 XX w., a jej twórcą był architekt Lipot Bauhorm. Służąca dziś niewielkiej społeczności wiernych była główną świątynią dla zamieszkującej dawniej 5 tys. populacji Żydów.

Interesującym miejscem jest również kościół kalwiński (na Kalvin ter). Dość powiedzieć, że stanowi najstarszy obiekt budowlany na tej ulicy. Wyobraźcie sobie, że powstał w l. 1873-82. Zanim wytyczono plany tej okolicy, jeszcze w okresie średniowiecza stanął tu pierwszy kościół. Podążając drogą nieco poza obszar Nyiregyhazy trafić można na osiedla, które stały się w XVIII w. miejscem, które wybrali do życia słowaccy osiedleńcy.

Muzeum Andrasa Jossy, które znaleźć można na rogu Szechtenyi ucta i placu Banczur ter to również interesujące miejsce, uchodzące za atrakcję Nyiregyhazy. Zbudowane w 1925 r. przybliża historię poszukiwania i wydobywania złota na tym obszarze. Mieści się w nim skarbiec z okresu średniowiecza wypełniony odnalezionymi monetami z tamtego okresu. Wystawa ukazuje też artefakty z epoki brązu i pierwszych plemion madziarskich.

Ładne zabudowania Nyíregyházy

źródło: Flickr

Coś dla wielbicieli architektury

Szukając powiewu multikulturowości w Nyiregyhazie lepszego adresu niż Bethlen Gabor Ucta nie znajdziecie. Będąca jedną z ważniejszych arterii miejskich, ściąga turystów możliwością zajrzenia do greckokatolickiej katedry św. Mikołaja. Zbudowana jeszcze w XIX w. świątynia, sąsiaduje z seminarium. A nieopodal w początkach XX w. zbudowano Pałac Biskupi. Secesyjny budynek niemal mnie zmienił się od czasu otwarcia, a jedyne prace, jakie zmieniły okolicy, były wynikiem chęci postawienia na dziedzińcu kaplicy w 1981 r.

Nyiregyhaza kusi też kościołem ewangelickim na Luther ter 14. Co go wyróżnia? Otóż jest najstarszym kościołem w mieście. W 1786 r. przystąpiono do jego budowy, opierając plany na barokowej formie. W XIX w. fasada doczekała się przebudowy, co nadało jej neorenesansowy charakter widoczny w portalu. Od 1928 r. informował wiernych o upływającym czasie kurantem z 12 dzwonkami.

Dzielnica Sosto w Nyiregyhazie

W Nyiregyhazie warto zajrzeć do rozciągającej się w północnej części dzielnicy Sostogyogyfurdo, która ściąga entuzjastów natury swoim zoo, skansenem i basenem. Jej powstanie zawdzięcza się szczodrości natury. Tutejsze niewielkie jezioro wypełnia bowiem woda o właściwościach mineralnych. Od 1797 r. do nowo otwartego domu kąpielowego ściągały chętnych chcących podreperować swoje zdrowie. 1, 2

Kto preferuje inny sposób wykorzystywania czasu, może zajrzeć do rozciągającego się w dzielnicy zoo i skansenu. Spacerując alejkami zoo, zerknąć można na 5 tys. zwierząt z 500 gatunków. Wrażenie robią foki i papugi, będące prawdziwą dumą miejscowych. Zgromadzono tu także słonie, nosorożce, niedźwiedzie, a nawet pingwiny. Najniższy poziom kompleksu „Zielonej Piramidy” w zoo zajmują baseny z rekinami! Skansen „Sosotoi Muzeumfalu” to największe muzeum regionalnie naw pod chmurką w kraju. Obszar charakteryzuje mnogość dawnych zabudowań, w postaci tradycyjnych chat, warsztatów rzemieślników. Wypełnia go młyn, kuźnia, czy dawna remiza i szkoła. 3

Okolica jest również znana z akwenu, jakim jest jezioro Słone, stanowiące magnez dla wakacyjnych wypadów. Podzielone jest na dwie części. Północna wzięli na cel maniacy aktywnego wypoczynku, zwłaszcza lubiący popływać kajakami. Tutejsze Kąpielisko Parkowe i park wodny Aquaruis pozwala się nieźle wyszaleć na zjeżdżalniach, czy boisku do gry w piłkę wodną. Południowa część to już ostoja spokoju dla leniwych plażowiczów.

Poznaj sposób na starożytny Egipt i odwiedź Heraklejon.

Źródła:

1 https://en.wikipedia.org/wiki/Ny%C3%ADregyh%C3%A1za

2 https://pl.wikipedia.org/wiki/Ny%C3%ADregyh%C3%A1za

3 https://nyiregyhaza.info.hu/pl/latnivalok/sostoi-muzeumfalu/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *